Większość z nas ma przynajmniej jedno zwierzę w swoim domu. Najczęściej wybieramy pieski, duże i małe, potem są koty, gryzonie (chomiki, króliki, świnki morskie), a także rybki akwariowe. Rzadziej spotykane są gady, płazy i pajęczaki.

Architektura miejska dla czworonogów

architektura miejskaJeśli mamy psa lub kota to musimy wyprowadzać go na spacery, choć koty uczone są także załatwiania się go kuwety i chodzą własnymi ścieżkami. Skupmy się więc na psach. Niektóre psy, takie jak husky, wyżeł węgierki, czy labradory wręcz uwielbiają się ruszać i potrzebują dużych i częstych spacerów. Parki są dla nich idealnym miejscem do biegania. Jednak nie zawsze projektowanie terenów zielonych uwzględnia zwierzęta. Jeśli już, to projektantom przypomina się, żeby postawić znak zakazujący wchodzenia psom na jakiś teren lub nakazujący właścicielom sprzątanie po nich. A przecież teraz architektura miejska może być tak dobrze zaprojektowana, że i dla piesków znajdzie się miejsce. Jak to zrobić? Co powinien posiadać teren przeznaczony dla zwierzaków? Czy potrzebne są specjalne sprzęty, czy co najwyżej ławki parkowe dla właścicieli czworonogów? Najczęściej pojawiają się wydzielone wybiegi dla psów. Można je spotkać nie tylko w okolicach parkowych, ale również w centrach miast, choć na razie jest to rzadkość. Taki wybieg to niewielki, ogrodzony teren, gdzie psy mogą biegać bez smyczy. Na pewno jest to dla nich lepsze niż chodzenie tylko koło nogi ich właściciela. Taki wybieg może posiadać różne przeszkody do pokonywania przez psy. To dla nich dobry trening.

Takie ,,meble miejskie” przydają się szczególnie dla psów biorących udział w pokazach agility. A dla właścicieli sprawdzą się ławki miejskie, na których mogą spocząć, kiedy psy pójdą się wybiegać. Tak zaprojektowany teren dla psów na pewno będzie popularny.