Budownictwo rozwija się w szalonym tempie. Zarówno budynki biurowe jaki i obiekty użyteczności publicznej, wymagają archiwizacji. Dzięki niej, przyszłe pokolenia, podobnie jak współcześni, będą mogli poznać architekturę, budownictwo i urbanistykę swoich przodków. Zarchiwizowana dokumentacja nam dostępna, to przede wszystkim plany, rysunki i fotografie. 

Jak powstają zdjęcia sferyczne?

zdjęcia sferyczne budynkówZdjęcia sferyczne można zrobić za pomocą specjalnej aplikacji, którą można zainstalować w telefonie, bądź w innych fotografujących urządzeniach, jak tablet, czy smartfon. W skrócie można powiedzieć, że robi się kilka zdjęć, które za pomocą aplikacji, łączy się w jedną, panoramiczną całość. Najlepsze efekty uzyskuje się fotografując obiekty stałe. Mogą to być np. zdjęcia sferyczne budynków. Takie zdjęcie stanowi doskonałe uzupełnienie archiwalne danego obiektu. Handel oferuje zestawy do robienia zdjęć sferycznych, gdyż takie zdjęcia są wykorzystywane profesjonalnie przez twórców reklam. W skład takiego zestawu wchodzi stół obrotowy, statywy oświetleniowe + żarówki, oraz namiot bezcieniowy. Zdjęcia sferyczne to całkowity produkt internetowy. Zdjęcie takie powstaje za pomocą internetu – poprzez aplikacje. Następnie najbardziej wykorzystywane jest w internecie. Tutaj bowiem jest prezentowana reklama, wykorzystująca zdjęcie sferyczne.

Z tego typu zdjęć coraz chętniej korzystają sklepy internetowe, do prezentacji oferowanych towarów. O ile łatwiej podjąć decyzję jakiegoś zakupu przez internet, kiedy obiekt, który chcemy nabyć można obejrzeć ze wszystkich stron i z góry i z dołu i to niezależnie od miejsca, w którym znajduje się nabywca. Reasumując, można stwierdzić, że dzięki szeroko rozumianej informatyce, została przełamana kolejna bariera, jaką była tradycyjna fotografia.