Wybierając się w dłuższą lub krótszą podróż, czy to na drugi koniec miasta, czy kraju, nie wolno zapominać o zabraniu ze sobą kilku podstawowych rzeczy, mających za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrażających nam sytuacji, a w przypadku ich zaistnienia – pomóc nam je opanować. Do tej grupy zaliczyć można na przykład akcesoria przeciwpożarowe.

Gaśnice i koce gaśnicze

gaśnicaCzęsto podczas zaopatrywania się w obowiązkowe wyposażenie auta zastanawiamy się, jaka gaśnica do samochodu jest najlepsza. Na rynku dostępnych jest wiele typów gaśnic: wyróżniamy między innymi pianowe, wodne oraz proszkowe, w zależności od występującego środka gaśniczego. Jeśli chodzi o pojazdy, w Polsce obowiązkowe jest posiadanie w nich gaśnicy o minimalnej wadze jednego kilograma. Za jej stwierdzony brak w trakcie policyjnej kontroli można otrzymać wysoki mandat. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by wyposażyć się w większą, na przykład dwukilogramową. Ze względu na typ, najczęściej polecaną do auta jest gaśnica proszkowa. Należy pamiętać o okresowej wymianie gaśnicy na nową (optymalnie co rok), by być pewnym, że nie zawiedzie nas ona w kluczowym momencie. Dodatkowo można zaopatrzyć się w koc gaśniczy, wykonany z włókna szklanego. Przyda się on na wypadek, gdy pożar wymknie się nam spod kontroli i obejmie przykładowo ubranie nasze lub pasażera. Posiadanie koca w samochodzie nie jest wymagane, lecz na pewno nie zaszkodzi.

Niezależnie od długości zaplanowanej trasy, bezpieczeństwo zawsze powinno być dla nas priorytetem. Poza samymi zagrożeniami pożarowymi, warto pamiętać też o ich ewentualnych skutkach i zabrać ze sobą kompletną apteczkę ze świeżą zawartością: podstawowymi lekami, materiałami opatrunkowymi oraz pozostałymi środkami pierwszej pomocy.