W dzisiejszych czasach rolnicy stawiają na zwiększenie plonów, przy jednoczesnym dbaniu o ich właściwy skład jakościowy. W tym celu zmuszeni są to stosowania różnorodnych nawozów. Istnieją zarówno jednoskładnikowe preparaty, jak i mieszanki wielu niezbędnych dla danej grupy roślin składników. Mogą być tu stosowane takie, które rozpuszcza się w wodzie, aby rośliny mogły jak najlepiej pobrać dla siebie niezbędne substancje pokarmowe. Istnieją także preparaty w postaci płynnej, gotowe do użytku bez konieczności rozcieńczania.

Przegląd nawozów w postaci płynnej

nawozy płynneW zależności od rodzaju uprawianych roślin, rolnicy zobowiązani są do użycia innych preparatów. Nawozy płynne stosowane obecnie w rolnictwie to przede wszystkim wieloskładnikowe mieszanki, które występują w kanistrach o różnych pojemnościach – od jednego do tysiąca litrów. Istnieją nawozy wykorzystywane do uprawy następujących roślin: rzepaku oraz innych roślin oleistych, kukurydzy, zbóż, buraków, ziemniaków, soi oraz roślin motylkowych, zwanych inaczej bobowatymi, do których zalicza się soja. Nawozy te charakteryzują się odmiennym składem, a główne różnice, występujące między nimi dotyczą ilości poszczególnych składników. Mają one zróżnicowaną zawartość azotu, tlenku magnezu, czy siarki, a także manganu, cynku i molibdenu. Nie są to jednak jedyne pierwiastki i związki występujące w tychże preparatach. Mamy tu również do czynienia z borem, kobaltem, miedzią, żelazem, czy tytanem. Rośliny dzięki zastosowaniu w ich uprawie odpowiednich mieszanek płynnych oraz technologii są w stanie we właściwy sposób pobrać dla siebie niezbędne ilości składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niedobory poszczególnych składników mogą skutkować u nich obniżoną jakością wielkości plonów.

Stosowanie przez rolników nawozów w postaci płynnej ułatwia im zdecydowanie „dokarmianie” roślin. Dodatkowo, dzięki istnieniu na rynku odmiennych mieszanek dla konkretnych roślin, są oni w stanie zapewnić im najlepsze warunki do dawania plonów. Warto więc mając własne pole, na których uprawia się dany gatunek zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz. W zależności od wielkości ziemi i potrzeb, można kupić nawóz o odpowiedniej pojemności.