Jak wiadomo wszem i wobec nurkowanie jest bardzo ciężkie. Popularność zdobyła dopiero w XXI wieku więc nie tak dawno, ale jednak młodą sztuką nie jest. Co zatem trzeba spełnić? Po pierwsze trzeba wybrać konfiguracje sprzętu.

Warto wyposażyć się w uprząż do sidemount?

uprząż do sidemountMamy ich do wyboru kilka jednak najbardziej znane i wartę przyjrzenia są klasyczna z butlami na plecach oraz sidemount z butlami wzdłuż ciała pod pachami. Ja osobiście wolę sidemount więc posłużę się tym przykładem. Do sidemount oraz klasycznego nurkowania potrzeba nam maski. Ważne aby maska była dopasowana do twarzy i mocno do niej przylegała aby nie przemakać. Dlatego nie bardzo żeby kupować przez internet ponieważ maskę powinniśmy przymierzyć. Obecnie na rynku jest tak duży wybór, że na pewno coś sobie wybierzemy. Tak samo jest ze skafandrem. On albo jacket nurkowy powinien być dopasowany i nieprzemakalny. Powinniśmy go przymierzyć. Buty nurkowe czy płetwy można ewentualnie kupić przez internet co przyspieszy trochę zakup. Warto zwrócić uwagę na markę aby ten sprzęt nie był jednorazowy. Kolejną ważną rzeczą, ale to już do sidemount jest uprząż do sidemount. Powinna ona być mocna i w miarę ciasna (ale nie za ciasna!) aby odpowiedni trzymać nasz sprzęt. Tutaj również mamy wiele uprzęży do wyboru. Niezależnie od tego jaką wybierzemy, czy zwykła czy ze skrzydłami, warto a nawet trzeba iść na kurs. Nawet jeśli już nurkowaliśmy z konfiguracją klasyczną. Takie użycie różni się od siebie. Dla kolekcjonerów i lubiących przygodę polecam zakupić sprzęt typu kusza podwodna. Pozwoli nam on na zebranie ciekawych okazów a także na jako taką obronę przed niebezpieczeństwem (to nie jest kusza, która strzela bełtami ale siatką).

Dodatkowo warto mieć kompas, który ułatwi nam nawigacje podczas nurkowania. Warto zafundować sobie taką rozrywkę jednak nie jest ona bardzo tania i niestety nie ma zamiennika, który chociaż w małym stopniu przypominałby sidemount.