W trakcie składania różnych sieci rurociągów oraz ciągów odpowiedzialnych za prawidłową wentylację. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważnym elementem są króćce elastyczne. Na pierwszy rzut oka są to niepozorne elementy. Są jednak jednym z najważniejszych elementów prawidłowej pracy wcześniej wymienionych ciągów. Zapewniają stałą szczelność instalacji, czyli biorą udział w procesie kompensacji. 

Króciec elastyczny – niezbędny element ciągów

wytrzymałe króćce elastyczneNajważniejszym zadaniem podczas budowy każdej instalacji rurociągowej jest założenie uszczelnienia, które doskonale spełni swoje zadanie. Głównymi zadaniami takich uszczelnień jest również minimalizowanie oraz tłumienie wszystkich wygenerowanych drgań oraz wibracji powstających w ciągu. Wytrzymałe króćce elastyczne posiadają również inne bardzo ważne zastosowanie jest nim kompensacja termiczna. Oznacza to, że jest temperatura pracy rurociągu będzie różnić się od temperatury w której rurociąg budowano powstaną wydłużenia termiczne. Występowanie takich wahań temperatury ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie kompensacji, a wydłużenia powstałe w ten sposób zależne są od materiałów z jakich rurociąg został zbudowany z tego względu iż każdy budulec ma inne właściwości termiczne i inaczej reaguje na zmiany temperatury. Aby każdy rurociąg mógł poprawnie funkcjonować zachowując 100% szczelności, ważne jest aby był w stanie rozciągać swoje przewody. Zadaniem króćców elastycznych jest powstrzymanie połączonych rur przed przemieszczaniem. Króćce produkowane są ze specjalnej taśmy, która jest bardzo elastyczna i jej głównym składnikiem jest poliester. Natomiast kołnierz króćca wyprodukowany jest z wytrzymałej blachy ocynkowanej odpornej na gwałtowne zmiany temperatury. 

Podsumowując każde najmniejsze uszkodzenie króćca elastycznego zamontowanego w ciągu rur może spowodować jego nieprawidłową prace. Najważniejsze jest aby wyprodukowane króćce przechowywać w odpowiednich warunkach. Zaleca się aby robić to w specjalnych skrzyniach z wydzielonymi sekcjami transportowymi.