Kiedyś noszenie masek było konieczne jedynie w szpitalach na oddziałach zakaźnych albo w laboratoriach. Dziś ten obowiązek jest nałożonego na każdego kto wchodzi do sklepu, przychodni czy szpitala. Jest to konieczne dla naszego i innych bezpieczeństwa.

Jak stosować maskę z filtrem?

maska z filtrem ffp3Jeszcze do niedawna nasze drogi oddechowe chroniliśmy maska w czasie sezonu grzewczego, ponieważ stężenie smogu było tak wysokie. Dziś robimy to w obawie przez zakażeniem korinawirusem. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje masek wykonanych z bawełny, flizeliny czy elastycznych tkanin. Jednak najskuteczniejsza w walce z wirusem jest maska z filtrem FFP3, którą kupimy w każdej aptece. W celu zatrzymania najdrobniejszych zanieczyszczeń, a także bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu, konieczna jest skuteczna maseczka z filtrem. To dzięki niemu możemy czuć się bezpieczni, ale pod warunkiem, że maseczka będzie noszona we właściwy sposób. Nos i usta muszą być jednocześnie zasłonięte maseczką, która dokładnie przylega do twarzy. Wdychane powietrze musi przechodzić przez filtr, który musi być co jakiś czas wymieniany na nowy. W półmaskach należy po każdym zdjęciu dokładnie ją zdezynfekować, aby mogła być ponownie użyta, natomiast w maskach klasycznych konieczne jest ich wymienianie na nowe. Maski z filtrem FFP3 są uznawane za najlepsze, ponieważ zatrzymują do dziewięćdziesięciu dziewięciu procent wszystkich zanieczyszczeń oraz wirusów i bakterii. Są one dostępne w jednym uniwersalnym rozmiarze.

Noszenie maseczki jest ciągle jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakażenia lub wdychania szkodliwych substancji. Cena maski FFP3 to dziś około dziesięciu złotych, zatem nie jest to wysoki koszt, za który otrzymujemy skuteczna ochronę.