Wyłącznik krańcowy to urządzenie, które ma wiele zastosowań. Na przykład można byłoby zastosować go jako czujnik otwarcia okna, drzwi itd. Może być w naprawdę różnych odmianach. Jako kostka, albo „bolec” jednak zasada działania jest ciągle taka samo.

Dobry wyłącznik krańcowy do wielu zastosowań

Dobry wyłącznik krańcowyGdy powiedzmy coś się zamyka jak na przykład okno, to w przypadku wyłącznika w postaci kości dociska blaszkę do blaszki, przez co zwarta instalacja wysyła sygnał, który albo po prostu mówi, że jest zamknięte(stan zerowy), albo w przypadku jego innego zastosowania, wysyła sygnał, że coś tam ma się zamknąć (stan jeden czyli otwarte, oczywiście może to działać na odwrót, jednak warto wiedzieć, że można te stany odwrócić), zatrzymać itd. Przykładowo robiąc instalacje otwierania rolet, to sprawa wygląda tak, że gdyby nie było czujnika na dole rolety mogłyby się rozwijać bez końca, a tak, gdy zewrze blaszki system wie, że ma się zatrzymać i rolety prawidłowo zamknięte. Wiadomo, że mógłby być również system w którym jest przycisk bezpieczeństwa. Cała instalacja powinna być puszczona oczywiście przez wyłączniki kompaktowe, które są zabezpieczeniem. Wiadomo, że instalacja taka nie będzie wysoko napięciowa, jednak warto zabezpieczyć ją choćby przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Przekładnik prądowy w tym miejscu nie będzie miał żadnego zastosowania. A gdzie tak poza tym używa się takich wyłączników? Ano choćby w maszynach, gdzie ramiona robota mają mieć jakiś zakres, można zastosować właśnie dobry wyłącznik krańcowy.

Wyłącznik tego typu jest bardzo często używanym elementem elektronicznym ze względu na to, że często jest elementem, którego nie sposób zamienić niczym innym.