Krokiem od którego powinniśmy zacząć, jest znalezieni rolnika gotowego oddać nam część swojej ziemi, abyśmy mogli tam postawić panele fotowoltaiczne. Jak przekonać rolnika? Jakie warunki musi spełnić dany grunt? To pytania, na które odpowiedzieć musi sobie każdy inwestor, który zainteresowany jest tą tematyką.

Jak zacząć dzierżawić grunty pod fotowoltaikę?

dzierżawa fotowoltaikaZacząć wypada od lokalizacji. Musi ona spełniać szereg restrykcyjnych warunków. Obowiązuje zasada, według której im gorsza klasa rolna ziemi, tym lepiej dla inwestora, a najlepsze w ogóle będą nieużytki. Teren nie może być też zacieniony, więc mając obawy, że w na przestrzeni kilku lat ktoś się obok nas wybuduje, będziemy dużo ryzykowali, lepiej znaleźć teren na odludziu, a nie na skraju miasta, gdzie w każdej chwili deweloperzy mogą zacząć stawiać swoje apartamentowce i nowe osiedla. Takie rozwiązania są bardzo skutecznymi pomysłami, dzięki którym można w szybki sposób przygotować się do inwestycji mającej wysoki stopień zwrotu. W kwestii gruntu najlepsza będzie dzierżawa fotowoltaika na takim terenie musi być odpowiednio zabezpieczona. Dopiero wówczas uda się nam czerpać odpowiednie zyski z posiadanej przez nas farmy. Warto ją też ubezpieczyć przed różnymi wypadkami, takimi na przykład jak kradzież paneli. nie możemy zapomnieć o ogrodzeniu terenu i utwardzeniu go w odpowiedni sposób.

Wszystkie te czynności, których celem jest poprawienie jakości gruntu i zabezpieczenie inwestycji, stoją po stornie inwestora. To on też powinien być odpowiedzialny za to, aby po zakończonej inwestycji zabrać wszystkie panele i przywrócić grunty do pierwotnego stanu, a więc usunąć tez ogrodzenie i linię wysokiego napięcia, którą odprowadzał prąd elektryczny do sieci energetycznej, aby go sprzedać.