Materiały opałowe jakie zaliczyć można do najpopularniejszych to przede wszystkim węgiel oraz drewno opałowe. W zasadzie to na wsiach większość osób stosuje tylko i wyłącznie te dwa materiały. Niektórzy decydują się nawet na to aby stosować te materiały zamiennie. Warto jednak wiedzieć o istnieniu również innych ciekawych materiałów opałowych, które mogą zadziwiać swoją ceną jak i również znakomitą jakością.

Kaloryczny polski ekogroszek

ekogroszek retopalWęgiel bez wątpienia jest jednym z bardziej popularnych i zarazem bardziej kalorycznych materiałów opałowych. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że ceny za ten materiał opałowy będą rosły ponieważ jest to paliwo kopalne zaliczane do nieodnawialnych. W związku z tym kiedyś zasoby węgla się skończą i już teraz jego ceny rosną. W związku z tym coraz więcej osób sięga po inne rozwiązania. W szczególności warto zauważyć, że rośnie popularność takich materiałów jak chociażby ekogroszek. Ostatnimi czasy szczególnie często wybieranym polskim produktem jest ekogroszek Retopal. Produkt ten wytwarzany jest z węgla pochodzącego z polskich kopalni. W związku z tym możemy mieć pewność co do jakości tego materiału opałowego. Kaloryczność ekogroszku sięga nawet 24 MJ/kg. Jest to wynik, który do tej pory był przypisywany głównie węglowi. Natomiast jeśli chodzi o kwestię dotyczącą granulacji to w przypadku ekogroszku mieści się ona między 5 a 25mm.

Przez długi czas spalanie bardzo drobnych materiałów opałowych było problematyczne. W związku z tym nawet bardzo drobny węgiel był raczej niezbyt chętnie kupowany i traktowano go jako produkt gorszej klasy. Zmieniło się to jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat ponieważ produkowane są obecnie specjalne kotły grzewcze. Można z powodzeniem spalać w nich również ekogroszek i inne tego typu materiały opałowe.