Wszystkie produkty do farbowania włosów w Unii Europejskiej muszą być zgodne z rozporządzeniem w sprawie kosmetyków, które wymienia składniki barwiące, które mogą być stosowane, ale także te, które są zakazane. Ponad 100 farb do włosów zostało uznanych za bezpieczne i dopuszczone do użytku. Ponad 180 składników zostało niedozwolonych.

Rodzaje koloryzujących farb do włosów

koloryzujące farby do włosów bez amoniakuProducenci kosmetyków są prawnie zobowiązani do upewnienia się, że ich produkty zostały poddane ocenie pod kątem bezpieczeństwa, zanim zostaną sprzedane. Muszą przedstawić informacje dotyczące oceny organom europejskim za pośrednictwem portalu informacyjnego dotyczącego produktów kosmetycznych, wykazując, że substancja zastosowana w produkcie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Koloryzujące farby do włosów bez amoniaku powstały z myślą o osobach uczulonych i o delikatnej strukturze włosów. Tymczasowe i półtrwałe farby do włosów stosowane są do tymczasowych zmian koloru. Produkty pokrywają włosy i zmywają się, gdy myje się włosy szamponem. Zwykle trwa to od kilku do dwudziestu myć. Trwałe farby do włosów są odporne na mycie szamponem, a ich kolory nie zmieniają się wraz z upływem czasu. Barwniki nie pokrywają włosów, kolory powstają w wyniku reakcji chemicznej – często z użyciem nadtlenku wodoru. Kolejna różnica zależy od ostatecznego koloru, który uzyskasz: barwniki do ciemniejszych włosów używają silniejszych stężeń chemikaliów niż barwniki do jaśniejszych kolorów. Ryzyko alergii jest mniejsze, jeśli zamiast farbować wszystkie włosy, tylko je barwimy, na przykład w pasemka lub inne techniki takie jak ombre. Jest tak, ponieważ barwnik do włosów ma mniejszy kontakt ze skórą.

Ilość farb do włosów dostępnych na rynku produktów kosmetycznych pozwala na indywidualne dobranie odcienia, składu oraz marki. Warto pamiętać, że ostateczny kolor będzie się różnić w zależności od wyjściowego koloru włosów. Jasna farba do włosów nie będzie tak skuteczna na ciemniejszych odcieniach brązu.