Prowadząc gospodarstwo rolne niezwykłe znacznie mają powierzchnie użytkowe. Produkcja rolna wymaga posiadania hali – zarówno do tego, aby garażować sprzęt, a także jako magazyn wyprodukowanej żywności. Również produkcja zwierzęca wymaga zastosowania nowych obór, a także sprzętu dodatkowego, takiego jak roboty zgarniające. Na szczęście budowa hali nie trwa długo.

Rolnicze hale różnego typu

hale dla rolnictwaPodczas projektowania i budowy hali najwięcej kosztują te, które będą służyć do wychowu bydła oraz innej produkcji zwierzęcej. Hale dla rolnictwa nie są jednak tak drogie, jak na przykład budynki jednorodzinne. Budynki tego typu mają wzmocnione fundamenty, a także posadzkę szlifowaną. Ściany wykonane są z płyty warstwowej, ocieplonej wewnątrz za pomocą pianki poliuretanowej lub styropianu. Taka hala ma izolację termiczną. Dodatkowo projektuje się system grzewczy lub wentylacyjny – w zależności od konkretnych potrzeb. Hala ma dach wykonany z blachy trapezowej, w której znajdują się szklane świetliki. Zastosowanie szkła w hali sprawia, że rolnik poniesie mniej kosztów związanych z oświetleniem. Często dach projektowany jest w taki sposób, aby możliwe było zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Znacznie redukują koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego. W posadzce hali wmontowywane są prowadnice magnetyczne dla robotyki rolnej, na przykład robotów do podkarmiana bydła.

Dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo budowlane jest w stanie w ciągu dwóch miesięcy zbudować taką halę dla rolnika. Podpisując umowę w marcu, już w maju można korzystać z budynku w dowolny sposób. Hale tego typu dobrze sprawdzają się jako magazyny, chociażby zboża. Można w nich zmieścić setki ton. Wielkość hali to indywidualna sprawa każdego rolnika, można je poszerzać lub zmniejszać.