Trudno wyobrazić sobie świat bez tak wszechobecnej dzisiaj taśmy suwakowej. Jest ona powszechnie stosowanym urządzeniem do wiązania krawędzi otworu tkaniny lub innego elastycznego materiału, na przykład na odzieży lub torbie. Taśmy suwakowe mają różne rozmiary, kształty i kolory.

Zasada działania taśmy suwakowej

taśma suwakowaWhitcomb L. Judson, który był amerykańskim wynalazcą z Chicago, jest uznawany za wynalazcę taśmy suwakowej, ale nigdy nie stworzył praktycznego urządzenia. Początkowo nosiła ona nazwę „zapięcia bez haczyków”, a następnie została przeprojektowana, aby stać się bardziej niezawodną. Stosuje się ją w różnego typu częściach garderoby (np. kurtkach i dżinsach), bagażu i innych torbach, artykułach sportowych, sprzęcie kempingowym (np. namioty i śpiwory) i innych przedmiotach. Większość tego rodzaju zamków składa się z dwóch rzędów wystających zębów, które można wykonać w taki sposób, aby łączyły rzędy, przenosząc od dziesiątek do setek specjalnie ukształtowanych zębów metalowych lub plastikowych. Zęby te mogą być indywidualne lub ukształtowane z ciągłej cewki i są również nazywane elementami. Taśma suwakowa obsługiwana ręcznie przesuwa się wzdłuż rzędów zębów. Wewnątrz suwaka znajduje się kanał w kształcie litery Y, który zazębia się ze sobą lub oddziela przeciwne rzędy zębów, w zależności od kierunku ruchu suwaka. W wielu kurtkach i podobnych ubraniach otwór jest całkowicie zamknięty, gdy suwak znajduje się u góry. Niektóre kurtki mają podwójnie oddzielające się suwaki z dwoma suwakami na taśmie. Gdy suwaki znajdują się na przeciwnych końcach taśmy, kurtka jest zamknięta. Jeśli dolny suwak zostanie podniesiony, dolną część kurtki można otworzyć, aby umożliwić wygodniejsze siedzenie lub jazdę na rowerze. Gdy oba suwaki są opuszczone, zamek może być całkowicie oddzielony.

Torby, walizki i inne bagaże często mają również dwa suwaki na taśmie: część zamka między nimi jest odpięta. Gdy dwa suwaki znajdują się obok siebie, co może znajdować się w dowolnym punkcie wzdłuż taśmy, zamek jest całkowicie zamknięty.