Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Okazuje się, że zależy to od wielu czynników. Na pewno ważne jest to, jak duży jest dany budynek. Im większy budynek tym cena sporządzenia świadectwa będzie wyższa.

Wartość wskaźnika EP w części tytułowej certyfikatu

projektowana charakterystyka energetycznaOprócz tego liczy się też czas, jaki audytor spędzi na ocenie różnych parametrów budynku. Warto wspomnieć tutaj o zakresie cenowym w największych polskich miastach. Ceny wahają się między 500 a 1000 zł w zależności od wyżej wymienionych czynników. Najdroższe jest wykonanie audytu energetycznego w Warszawie. W tym mieście trzeba liczyć się z kosztami rzędu od 800 do 1000 zł. Jeśli chodzi o takie miasta jak Kraków, Poznań, Wrocław to tutaj ceny będą nieco niższe lub zbliżone do cen warszawskich. Taka projektowana charakterystyka energetyczna wcale nie jest taka droga, zważywszy na to, że świadectwo wystarcza aż na 10 lat. W mniejszych miastach i miejscowościach można liczyć na znacznie niższe ceny wykonania audytu energetycznego. Ceny wynoszą najczęściej ok. 500 – 600 zł. Certyfikaty energetyczne mają to do siebie, że podzielone są na określone części. Warto wiedzieć, jak czytać taki certyfikat i co oznaczają poszczególne wartości. Już w pierwszej części certyfikatu energetycznego pojawia się coś takiego jak wartość wskaźnika EP. Tę wartość można znaleźć już w części tytułowej certyfikatu. EP oznacza nic innego jak roczne zapotrzebowanie energii na jednostkę powierzchni.

Wartość tę wyraża się w kWh/mkw./rok. W dokumencie wartość uzyskana jest porównywana z wartością modelową. Wartość modelowa zostaje oczywiście obliczona w oparciu o przepisy techniczno-budowlane. Tak więc już sama pierwsza strona tytułowa certyfikaty energetycznego wiele mówi o budynku.