Skrzynia biegów odpowiada za poprawną eksploatację pojazdu i prawidłowe wykorzystanie mocy silnika. Jest to mechanizm, który umożliwia zmianę położenia układu napędowego w celu optymalizacji parametrów. Łączy się ona z silnikiem za pomocą sprzęgła i jest niezbędnym komponentem każdego samochodu.
Do czego służą linki w skrzyni biegów?
Skrzynie biegów dzielimy na dwie podstawowe grupy, czyli manualną i automatyczną. Jest to podział ze względów sterowania pojazdem. W przypadku tych pierwszych należy dodatkowo użyć sprzęgła, aby zmienić położenie samochodu, natomiast sam proces zmiany biegów odbywa się przy użyciu drążka w dźwigni. Zaś automatyczne skrzynie działają samoczynnie, kierowca najczęściej za pomocą przycisku steruje mechanizmem. Z kolei linki do skrzyni biegów w aucie powiązane są z drążkiem sterującym. Jest to nowoczesne rozwiązanie, poprawiające komfort i wygodę kierowcy. Aby nie obciążyć układu linek, należy uważnie poruszać całym układem zmiany biegów. Linki nie wykonują dużych ruchów, dlatego też wszelkie szarpanie, mocne ciągnięcie za dźwignię nie przysporzy się dobrze dla bezpieczeństwa jazdy. Gdy nastąpił brak możliwości wrzucenia biegu, pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, to rozregulowanie układu linek. Warsztaty samochodowe w takich wypadkach oferują wymianę mechanizmu zmiany biegów, jednak łączy się to z kosztami i ogromną ingerencją w pojazd. Same linki wzmacniają rozmaite końcówki, ponieważ są bardzo wrażliwe na uszkodzenia.
Linka zmiany biegów przekazuje energię, by pojazd z całą swoją mocą odpowiednio się poruszał. W automatycznej skrzyni owy układ jest kluczowym komponentem, zerwanie bądź uszkodzenie chociaż jednej linki skutkuje brakiem możliwości jazdy, co z kolei może powodować niebezpieczeństwo na drodze.