Silikony należą do jednych z częściej wykorzystywanych do izolacji materiałów. Tak naprawdę jednak, ich możliwe zastosowania są znacznie bardziej szerokie. Silikon należy bowiem do materiałów o bardzo dużej wytrzymałości, oraz o niezwykle dobrych cechach amortyzujących.

Zalety płyt silikonowych

płyta silikonowaJest wiele materiałów, które są bardzo ważne dla przemysłu. Jednym z nich sa jednak niewątpliwie silikony, wchodzące w skład grupy tworzyw nazywanych technicznymi. Takie tworzywa charakteryzują się znacznie podniesionymi parametrami wytrzymałościowymi, jak to jest również w przypadkach takich półproduktów jak płyta silikonowa. Zastosowanie takich półfabrykatów pochodzących od silikonu jest obecnie bardzo szerokie. Wszystko dlatego, że sa one odporne nie tylko na uszkodzenia natury mechanicznej, ale także są bardzo wysoce odporne na przykład na kontakt z agresywnie oddziaływującymi środkami chemicznymi, a nawet farmakologicznymi. Dodatkowo, płyty z silikonu mogą się także pochwalić bardzo dużą wytrzymałością na nagłe zmiany temperatur, czy też na promieniowanie UV. Co jednak najważniejsze, właściwości tych płyt nie zmieniają się niezależnie od zmian jeżeli chodzi o warunki środowiskowe. Dzięki temu można je wykorzystywać na przykład jako praktyczne podkładki pod maszyny produkcyjne. Mogą także posłużyć do zabezpieczania ścian również w różnego typu zakładach przemysłowych. Wpływa na to również bardzo pozytywna cecha płyt z silikonu, jaką jest niezwykle dobrze rozwinięta tak zwana pamięć kształtu.

W obecnych czasach bardzo ważna role w przemyśle odgrywają tworzywa konstrukcyjne, czy też techniczne. Są to tworzywa sztuczne, które mają podniesione parametry wytrzymałościowe. Zazwyczaj z takich tworzyw korzysta się ta, gdzie surowce takie jak stal nie sprawdziłyby się. Mogą one posłużyć na przykład jako podkładki pod maszyny.