Coraz więcej powstaje ich na osiedlach, skwerach, w parkach czy przy szkołach. Place zabaw dla dzieci to miejsca, gdzie maluchy mogą się świetnie bawić pod czujnym okiem rodziców. Szeroki dostęp do wielu urządzeń sprawia, iż szansa na rozrywkę pojawia się w zasadzie na każdym kroku. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego warto zwracać uwagę na zabawowe urządzenia.

Place zabaw powinny spełniać normy

plac zabaw wyposażenieMożliwości kreowania przestrzeni do zabawy są dzisiaj przeogromne. Liczba urządzeń do wyboru jest na tyle szeroka, że bez kłopotu znajdzie się elementy dla mniejszych i większych dzieciaków, odpowiednie dla mniejszej lub większej przestrzeni. Jeśli idzie o plac zabaw wyposażenie przede wszystkim powinno być bezpieczne. Warto więc zwracać uwagę na normy i certyfikaty, a przynajmniej na jakość wykonania. Nie ma znaczenia, czy urządzenia powstały z drewna, czy z innego surowca, za każdym razem muszą gwarantować bezpieczeństwo i wygodę dzieci, które z nich korzystają. Odporność na wodę czy na słońce, stabilność, odpowiedni udźwig to podstawowe parametry, o których warto pamiętać, ale nie jedyne oczywiście. Właściwa odległość jednego urządzenia od drugiego również jest istotna. Poza tym sposób mocowania, barierki ochronne i wiele innych kwestii ma znaczenie. Na szczęście inwestorzy zwracają uwagę na takie kwestie, zatrudniając fachowe i doświadczone firmy. W końcu im też powinno zależeć na popularności placów.

Wiadomo, że przed zabawą wypada przeczytać regulamin, żeby wiedzieć, kto odpowiada za plac, dzieci w jakim wieku mogą z niego korzystać czy gdzie szukać pomocy w przypadku ewentualnych problemów. Niby to drobnostki, ale one akurat mogą mieć kolosalne znaczenie w wielu sytuacjach. Sytuacjach, których na pewno wolelibyśmy uniknąć.