Coraz więcej osób interesuje się nowinkami w budownictwie i nie zdaje się jedynie na fachowców. Sami chcą mieć pojęcie o różnych możliwościach, jakie mogą wykorzystać przy budowie swojego domu, czy obiektu firmy. W tym samym czasie w wielu dyskusjach pojawił się temat dachów zielonych.

Zielony dach w Łodzi

dachy zielone łódźCzym jest taki dach? Niczym innym jak dachem na którym można sadzić rośliny. Roślinami może być pokryty zarówno cały dach, jak i jego fragment. Ta druga opcja jest wykorzystywana przez hotele które chcą na dachu zrobić miejsce wypoczynkowe dla turystów. Wtedy na dachu można rozstawić leżaki, bar, posadzić trochę kwiatów. Taki dach jest naturalny, a rosliny filtrują powietrze, dostarczając niezbędnego do życia tlenu. Jakie jeszcze zalety mają dachy zielone łódź? Dobrze zrobiony dach będzie zapewniał izolację akustyczną. Jako że inaczej są tam układane warstwy to już swoje robi, ale to tez kwestia miękkiego podłoża roślinnego. Deszcz padający na dachówki, nie wspominając o blachodachówkach, robi wiele hałasu, a krople spadające na trawę już nie. Dach będzie także idealny do obiektów w centrum miasta, bo one się zawsze najbardziej nagrzewają. Warstwa zieleni chroni przed przegraniem, co przekłada się na niższe koszty chłodzenia wnętrz klimatyzatorami. Trzeba zaznaczyć także, że dachy zielone są bardzo trwałe. O czym trzeba jednak pamiętać przy ich budowie? Nie każda firma budowlana będzie w stanie je wykonać, to specyficzne zamówienie. Dodatkowo będzie on też droższy niż standardowy dach.

Jednak zalety i tak mówią same za siebie. Zielony dach może stać się oazą natury, spokoju i chłodu w miejskiej dżungli. Na takim dachu dobrze się będzie odpoczywało zarówno mieszkańcom apartamentowców, jak i turystom którzy zatrzymali się w hotelu. Trzeba tylko o niego dobrze dbać.