O tym, w jaki sposób mają być przewożone towary niebezpieczne, stanowi odpowiednia krajowa ustawa, która tego dotyczy. Sami prezesi firm transportowych nie muszą jednak znać dokładnie wszystkich jej zapisów, gdyż w tym celu zatrudnia się w firmach przewozowych specjalnie wykwalifikowane osoby, które zajmują się kwestiami tych przewozów.

Jakie są najważniejsze obowiązki doradcy ADR?

doradca adrMowa tutaj o doradcach w kwestii ADR, czyli transportu towarów uznanych za niebezpieczne. Często dotyczy to nie tylko jednego konkretnego produktu, lecz całej ich grupy. Do zadań doradcy należy przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego transportu, dzięki któremu będzie można dostarczyć paliwo na stacje benzynowe czy materiały łatwopalne w postaci farb i olejów do hurtowni, które je później sprzedają. Jeżeli będzie interesowała nas taka tematyk, koniecznie musimy w naszej firmie zatrudnić taką osobę, gdyż jest to nie tylko wymóg praktyczny, ale też formalny, który musimy spełnić, aby móc zacząć zajmować się przewożeniem niektórych bardziej dochodowych towarów. Warto wiedzieć, jakie obowiązki będzie miał doradca ADR w naszej firmie. Jego zakres odpowiedzialności wybiega daleko poza przygotowanie trasy przejazdu takiego samochodu dostawczego. Musi on bowiem zająć się też takimi rzeczami jak stosowna dokumentacja, którą trzeba prowadzić, aby mieć zezwolenia na takie własnie wymagające przewozy.

Kierowca, który będzie przewoził nasze towary niebezpieczne tez musi być wyposażony w odpowiedniego rodzaju dokumenty, którymi będzie mógł posługiwać się w przypadku kontroli drogowej, która może go zatrzymać. Jeżeli uda mu się wykazać odpowiednie dokumenty, wówczas zostanie puszczony i będzie mógł jechać dalej, ale do doradca musi przygotować cały komplet dla niego.