System AR14, zapoczątkowany w czasach wojny w Wietnamie sławnym karabinem M16, to obecnie najbardziej popularny i rozpowszechniony rodzaj karabinu na świecie. Występuje obecnie w niezliczonej ilości odmian, różniących się od siebie parametrami czy wyglądem.

Rodzaje magazynków w systemie AR14

magazynek arIstnieje cała gama akcesoriów do tego systemu, od ergonomicznych kolb, chwytów tylnych i przednich, po magazynki. Klasyczny magazynek AR 14, używany w pierwszej użytkowej wersji, jest ciągle najbardziej rozpowszechniony wśród używanych modeli. Jest to magazynek metalowy, z profilowaną powierzchnią, dostępny zazwyczaj w wersji trzydziestonabojowej, choć do strzelania sportowego i rekreacyjnego zwykle używane są wersje dziesięcionabojowe. Magazynki do kanadyjskiej wersji AR14 posiadają charakterystyczną profilowaną powierzchnię, ułatwiającą szybką wymianę magazynka. Nowoczesne magazynki do tego rodzaju karabinów wykonane są z polimeru, często z przeźroczystą boczną ścianą, pozwalającą na szybką ocenę pozostałej amunicji. Są one lżejsze niż metalowe odmiany, i również dostępne we wielu pojemnościach. Wiele wojsk stosuje również magazynki bębnowe lub skrzynkowe, o pojemności nawet do pięciuset kul, choć nie są one dostępne dla cywilnych odbiorców. Do magazynków w systemie AR14 dostępnych jest wiele akcesoriów, takich jak gumowe nakładki dostępne w kilku odmianach, ułatwiające szybkie wyciąganie magazynka, lub łączniki, pozwalające połączyć dwa lub więcej magazynków tak, by skrócić czas przeładowania do minimum.

System AR14 przeszedł ogólną standaryzację, dzięki czemu magazynki są kompatybilne z każdą odmianą tego karabinu, wykorzystującą ten sam kaliber, niezależnie od odmiany czy producenta. Pozwala to na używanie jednego magazynka w wielu różnych posiadanych egzemplarzach.