Materiały do ogrodów

W ogrodnictwie od dawna stosuje się różne kruszywa. Jednym z takich materiałów, który od pewnego czasu zyskuje na popularności, jest keramzyt. Jest to niepozorna kula, która może być wykorzystywana zarówno w domowej uprawie doniczkowej, jak i w ogrodzie. Keramzyt to lekka, porowata kula pokryta twardą skorupą powstałą w wyniku wypalania gliny.

Kruszywa stosowane w ogrodnictwie

keramzyt do ogroduTemperatura około 1200°C neutralizuje materię organiczną, dzięki czemu keramzyt jest wolny od patogenów i ma pozytywny wpływ na zdrowie roślin. Keramzyt jest wszechstronnym kruszywem stosowanym w ogrodnictwie. Bardzo cenną i unikalną cechą keramzytu jest to, że jest on chemicznie obojętny. Oznacza to, że nie reaguje z żadnymi substancjami, które mogą dostać się do gleby. Nie reaguje z nawozami ani kwasem humusowym. Nie zmienia również pH gleby, dzięki czemu może być stosowana do uprawy roślin kwasolubnych i zasadolubnych. Ponadto, ze względu na swoją strukturę, keramzyt do ogrodu nie wchłania składników odżywczych nawozów i nie gromadzi soli w glebie. Kruszywo to nie ulega rozkładowi przez mikroorganizmy. Może być również wykorzystywany wielokrotnie, ponieważ nie traci swoich właściwości z biegiem lat. Wypalanie w wysokich temperaturach sprawia, że keramzyt jest bardziej odporny na pleśń i grzyby oraz zmniejsza ryzyko infekcji roślin. Porowate kulki pokryte twardą skorupą działają również jako bariera chroniąca przed gryzoniami. Keramzyt jest odporny na mróz. Posiada również zdolność akumulacji ciepła i skutecznie stabilizuje temperaturę podłoża i systemu korzeniowego. Podczas sadzenia roślin w doniczkach bardzo ważne jest umożliwienie swobodnego odpływu nadmiaru wody.

Nadmiar wody w korzeniach może prowadzić do zgnilizny korzeni, która powoduje wysychanie liści i niestety zabija roślinę. Lekkie kulki z keramzytu są idealne do stworzenia odpływu na dnie doniczki. Jednak przed wsypaniem ich do donicy należy upewnić się, że w dnie znajduje się otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody.