Na polskim rynku jest wiele firm geotechnicznych, które zajmują się wykonywaniem odwiertów. Nie warto korzystać z usług firm, które zapewniają, że są w stanie ocenić warunki wodno-gruntowe na danym terenie, wykonując tylko jeden odwiert.

Głębokość odwiertów i koszt badań geotechnicznych

badanie gruntu pod fundamentyOczywiście jest to korzystniejsze cenowo dla klienta, ale za minimum uważa się wykonanie 3 odwiertów. Tylko wtedy możliwa jest ocena warunków wodnych i gruntowych na większym obszarze. Gdzie usytuowane są odwierty geotechniczne? Jeśli znany jest plan budynku i wiadomo, w jakim miejscu będzie się znajdował, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie odwiertów geotechnicznych na jego narożach. Dodatkowy odwiert geotechniczny może znajdować się w miejscu przecięcia przekątnych. Głębokość odwiertów zależy w dużej mierze od tego, czy dom ma mieć piwnicę, czy też będzie obiektem niepodpiwniczonym. Jeśli chodzi o badanie gruntu pod fundamenty dla budynków z piwnicami, to należy wykonać odwierty o głębokości od 3 do 6m. Jeśli budynek będzie niepodpiwniczony, to wystarczą odwierty o głębokości maksymalnie 3m. Warto wspomnieć również o kosztach takich odwiertów. Wiadomo, że różnią się one w zależności od rejonu kraju. Zazwyczaj jeden metr wykonanego odwiertu kosztuje od 100 do 150 zł. Jeśli więc ktoś chce wykonać 3 odwierty o głębokości 5m, to zapłaci za nie około 1500 zł. Wiadomo, że w tę cenę wliczone są już koszty sporządzenia fachowej dokumentacji geotechnicznej. W takiej dokumentacji znajdują się wszystkie informacje na temat warunków wodno-gruntowych.

Czasami konieczne jest powtórzenie badań geotechnicznych, jeśli poziom wód gruntowych mierzony był latem (kiedy jest on najniższy). Badania geotechniczne nie trwają długo. Zazwyczaj zajmują one od 1 do 2 godzin. Na dokumentację trzeba poczekać od 1 do 2 tygodni.