Podczas prac montażowych farm wiatrowych wykorzystuje się profesjonalny sprzęt, który pozwala w bezpieczny i wydajny sposób zamontować wieżę, wraz ze znajdującym się na niej wiatrakiem. A trzeba zauważyć przy tym, że wiatraki są dość dużymi elementami. Ich skrzydła mają często nawet ponad pięćdziesiąt metrów.

Kwestia stabilności wysięgników i dźwigów przy montażu wiatraków

stabilne wysięgniki i dźwigiDo prawidłowej i bezpiecznej pracy przy montażu wiatraku wymagany jest przede wszystkim ciężki sprzęt. W grę wchodzą tutaj dźwigi i wysięgniki, bez których trudno jest tak naprawdę zmontować cokolwiek. Profesjonalne stabilne wysięgniki i dźwigi używane przy pracach montażowych muszą być odpowiednio dopasowane do danego rodzaju wiatraka. Najważniejszą kwestią jest tutaj waga i wielkość poszczególnych elementów, a także wysokość, na której muszą być umieszczone. Pod te parametry dopasowuje się dźwigi i wysięgniki. Innym istotnym elementem jest stabilność tych maszyn. Im większy dźwig, tym będzie on stabilniejszy, ze względu na ciężar jego przeciwwagi, która jest umieszczona zazwyczaj na dole dźwigu. Bez stabilności, montaż dużych i ciężkich elementów byłby bardzo niebezpieczny. Zbyt duży wychył skrzydła mógłby spowodować przewrócenie się dźwigu i w konsekwencji stwarzał by zagrożenie dla pracowników, którzy wykonują pracę przy montażu. Wiele firm korzysta z jednostek, które z dużym zapasem zostały zamówione do tej pracy, jest to dużo bezpieczniejsze podejście.

Oczywiście większe i stabilniejsze dźwigi i wysięgniki są droższe od słabszych jednostek, zarówno pod względem zakupu jak i kosztów wynajmu. Ludzkie życie jednak jest bezcenne, a co za tym idzie w tym przypadku nie możemy patrzeć na cenę. Od lat zwracają na to uwagę eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa pracy.