Coraz więcej ludzi interesuje się odnawialnymi źródłami energii. Technologie te pozwalają bowiem zapewnić większą niezależność, a także obniżyć koszty związane z poborem ciepła czy prądu z sieci publicznych. Jest to niezwykle istotne ponieważ od dłuższego czasu ceny jednostkowe takich mediów rosną z roku na rok. Jeśli chodzi i ciepło to najchętniej wdrażane są pompy ciepła.

Jak działa fotowoltaika?

panel fotowoltaiczny w lisim ogonieUmożliwiają one generowanie czystej energii cieplnej. Jest ona następnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Równie istotnym aspektem jest generowanie prądu, który pozwala zasilić domowe odbiorniki. W tym celu można kupić panel fotowoltaiczny w lisim ogonie, na terenie którego funkcjonują firmy specjalizujące się w tej tematyce. Warto wspomnieć, że wielkość całej instalacji jest w dużej mierze uwarunkowana od potrzeb konkretnego domostwa. Z reguły do zaspokojenia zapotrzebowania konieczne jest zamontowanie kilku, a nawet kilkunastu modułów PV. To pozwala wygenerować moc rzędu kilku kilowatów. W ten sposób rocznie pozyskiwanych jest kilka tysięcy kilowatogodzin co pozwala pokryć większość potrzeb. Do montażu systemu należy zatrudnić specjalistów, którzy są w stanie prawidłowo usytuować ogniwa, a także porządnie zamocować poszczególne elementy. Oprócz samych modułów jest to przede wszystkim inwerter, zabezpieczenia, a także okablowanie.

Same moduły mogą być zlokalizowane na dachu czy elewacji budynku. Coraz częściej spotykane są również rozwiązania, w których ogniwa montowane są na konstrukcjach wsporczych posadowionych na gruncie. Jak widać obecnie coraz powszechniej wykorzystywane są układy, które dają spore korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Dzięki nim można bowiem zaoszczędzić duże środki na ogrzewaniu czy zasilaniu odbiorników wykorzystywanych w codziennym życiu.