Każde pomieszczenie użytkowo – mieszkalne (dom, mieszkanie itp.) powinno posiadać wentylację. Jest to bardzo ważne ze względu na przebywające w takich pomieszczeniach osoby. Nadmierna para (z kuchni), a nawet samo oddychanie powoduje często zbytnie zawilgocenie powietrza (brak cyrkulacji – bez wentylacji).

Odzyskiwanie ciepła z mechanicznej wentylacji

niezawodna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaJeśli ktoś myśli, że poprzez barak wentylacji utrzyma dłużej ciepło w domu – to jest w błędzie. Zamykanie szczelne okien, pilnowanie aby nie doszło do ich rozszczelnienia (utykanie waty, czy innych materiałów uszczelniających), oraz inne tego typu czynności, mogą jedynie doprowadzić do wzrostu wilgoci w mieszkaniu, zbieraniu się jej w newralgicznych miejscach (parapet, rogi ścian itp). A jak wiadomo, taka wilgoć jest główną przyczyną rozrostu grzybów, pleśni i innych bakterii. Nawet w zimie nic nie da, raz dziennie otworzyć okno aby „trochę” przewietrzyć. Nic także nie da, że będziemy pilnować i „blokować” wewnętrzne powietrze w środku. Jest to jeden z najgorszych pomysłów, jaki może być. Co więc można zrobić? Najlepsza w takich sytuacjach będzie niezawodna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która dość, że wymieni „zepsute” powietrze na świeże, to jeszcze odzyska około 50% ciepła z wywiewanego powietrza. Wentylacja wewnętrzna będzie wtedy wentylacją wywiewno – nawiewną, a nie tylko wywiewną. Daje to gwarancję dobrej cyrkulacji powietrza i nie trzeba się martwić tym, ze poprzez wentylację, ochłodzimy nasz dom.

Bardzo dawno temu, kiedy człowiek budował pierwsze schronienia, wystarczyło założyć zwierzęcy pęcherz w dachu, aby odprowadzić jednocześnie dym, oraz „zepsute” powietrze. Dziś są inne możliwości, choćby ze względu na postęp cywilizacyjny, jaki obecnie występuje. Wentylacja – to podstawa każdego domu.