Ciągniki rolnicze służą farmerom do uprawy ich ziemi. Codziennie wykonują wiele różnych zadań, przy wykorzystaniu rozmaitego sprzętu pomocniczego. Nie jest to praca łatwa, ponieważ warunki, w jakich pracuje ten sprzęt są ekstremalnie trudne. Do tego dochodzą ciężkie warunki pogodowe, takie jak deszcz, który zmiękcza ziemię. Bez odpowiedniego napędu pracować się tak nie da.

Traktor o napędzie 4×4

traktory 4x4Traktory są oczywiście przystosowane do ciężkich warunków, ponieważ konstruktorzy doskonale zdają sobie sprawę, z tego gdzie taki traktor będzie pracował. Błotnisty teren to norma, dlatego też koła traktora mają odpowiednią wielkość i gruby bieżnik. Aby jeszcze lepiej dostosować się do trudnych warunków terenowych wymyślono traktory 4×4 z napędem na wszystkie koła. Taka konstrukcja jest już szczytem marzeń każdego traktorzysty. Wprawdzie traktory doskonale radzą sobie w terenie i bez napędu, jednak w najbardziej ekstremalnych sytuacjach mają jednak pewne trudności. Mowa tutaj o naprawdę miękkiej glebie, w którą zatapiają się koła traktorów, nawet pomimo ich wielkości. Napęd 4×4 sprawia, że w takich sytuacjach ciągnik ma jednak nadal przyczepność, chociażby nawet innym kołem niż to, które się zapadło. W testach terenowych napęd 4×4 zawsze sobie lepiej radzi, niż tradycyjny. Ta pewność stabilności pojazdu wpływa także na wydajność pracy, ponieważ sprawia, że traktorzyści częściej ryzykują w swoich manewrach, nie obawiając się, że traktor utknie.

Obecnie na rynku występują obydwa typy napędów, jednak klienci skłaniają się raczej do zakupu napędu 4×4. Przeszkodą jest najczęściej cena i bardziej skomplikowana obsługa tego napędu, jednak są to tylko niewielkie trudności, które po przekalkulowaniu zalet i wad nie wydają się już tak wielką przeszkodą przy zakupie.