Prawidłowa ocena stanu obiektów budowlanych przede wszystkim przemysłowych jest podstawowym elementem który ma wpływ na ich właściwe utrzymanie. Aktualnie wymienić można wiele metod które mają za zadanie ocenić stan techniczny budynków oraz ich poszczególnych elementów.

Diagnostyka i badania nieniszczące w przemyśle

badania nieniszczące i diagnostykaKlasyczne badania są coraz częściej zastępowane badaniami które wykorzystują nowoczesne technologie. Pozwala to na bardziej precyzyjne oraz szybsze diagnozowanie co niezbędne jest przy budynkach oraz konstrukcjach które mają charakter przemysłowy. Ocena stanu obiektu nie wpływa w istotny i bezpośredni sposób na właściwości powierzchniowe i strukturalne. Badanie to służy do określania stanu technicznego materiału z którego wykonany został obiekt. Badaniom takim podlegają urządzenia oraz konstrukcje. Badania tego typu zlecane są najczęściej w przemyśle maszynowym, przemyśle naftowym, paliwowym, chemicznym. Oprócz tego badania nieniszczejące wykonywane są w zakładach produkujących środki czystości, w branży produkującej farby oraz lakiery w przemyśle farmaceutycznym, przemyśle stoczniowym i motoryzacyjnym oraz w wielu innych. Badania nieniszczące i diagnostyka w skrócie NDT (Non-Destructive Testing) wybierane są dzięki możliwości wykonywania ich w nieinwazyjny sposób. Wybrany do przeprowadzenia testu może być również dowolny element konstrukcji. Jednak badanie aby było skuteczne, a wyniki wiarygodne muszą przeprowadzane być przez wykwalifikowaną i profesjonalną kadrę. Profesjonaliści mający doświadczenie mogą skutecznie zdiagnozować badany obiekt.

Niewłaściwy dobór sprzętu oraz metod może dawać błędne i zakłamane wyniki. Badania NDT wymagają łączenia kilku metod badawczych. Wiedza i doświadczenie profesjonalistów pozwala na wybór lepszej kombinacji technik co przyczynia się do oceny prawidłowej i rzeczowej oceny stanu obiektu.