Po czym poznać dobrze zrobioną instalację wodną pneumatyczną, czy też hydrauliczną? Jak rozpoznać, że robił ją fachowiec, który znał się na rzeczy, a nie amator? Myślę, że jednym z najważniejszych wyznaczników jest ład i porządek na miejscu pracy, a także po wykonaniu zadania. Widać to zazwyczaj po ułożeniu wszelkiego rodzaju połączeń w danej instalacji.

Wysokojakościowe obejmu montażowe

wysokojakościowa obejma montażowaNa pierwszy rzut oka poznać, że instalacja jest wykonana schludnie. Ładnie, systematycznie i równo ułożone węże i przewody, które odchodzą od jednego elementu i wchodzą w następny, to podstawa. Żeby osiągnąć taki efekty trzeba te wszystkie przewody odpowiednio przymocować do konstrukcyjnych elementów instalacji za pomocą specjalnych elementów montażowych. Do mocowania węży i rur przyda się wysokojakościowa obejma montażowa o odpowiedniej średnicy. Takie obejmy znajdziemy w większości sklepów z tego typu instalacjami. Gdy chcemy mieć porządnie przygotowaną instalację, to takich obejm powinno być całkiem sporo, aby tylko odpowiednio przymocować przewody co kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. Obejmy bywają różne. Jedne służą do mocowania węży pneumatycznych, a inne są do rur stalowych. Obecnie producenci obejm wymyślają własne patenty na montaż obejmy, jedne są lepsze, a inne gorsze. Oczywiście na temat danego rozwiązania najlepiej niech się wypowiedzą fachowcy, którzy te obejmy będą montować.

Dobrzy instalatorzy sami wiedzą, jakiej obejmy potrzebują i mają swoje ulubione rozwiązania. Nie da się ukryć, że do wykonania schludnej instalacji tych obejm będzie trochę potrzeba. Ale ta inwestycja ma sens, zwłaszcza na etapie późniejszej przebudowy lub naprawy takiej instalacji. Dzięki schludności wszystko jest tutaj jasne i klarowne, nawet dla osoby, która tej instalacji nie robiła.