Każdy nawóz służy albo do zmiany ph w glebie, albo, żeby dokarmiać rośliny. Częstym  problemem w ogrodach i działkach jest po prostu kwaśny odczyn gleby, najlepszym sposobem właśnie na to, aby zmienić kwaśny odczyn na alkaliczny gleby jest właśnie wapniowanie. Sporo nawozów różnią się szybkością oraz jakością nawożenia.

Zbyt kwaśna gleba

nawozy wapienneOdpowiednim czynniki do rozpoczęcia stosowania nawozu tego typu jest zbyt kwaśna gleba, oczywiście sprawdzić to można używając elektronicznych mierników, można je kupić w sklepach ogrodniczych, w całkiem dobrej cenie. Poprzez pomiar ph, dobiera się odpowiednie nawozy wapienne. Rodzaj gleby jest również istotny, ponieważ to dzięki niemu dowiadujemy się jaki nawóz potrzebujemy w ostateczności. Rośliny, które nie są uprawiane na odpowiednim podłożu mają ogromny problem z pobieraniem wody, czy innych składników odżywczych, ponadto wapń, dla roślin jest jednym z ważniejszych składników pokarmowych dla rośliny. Przy jego niedoborze, roślina źle się rozwija, co gorsza, odbija się to na ilości plonów, są ubogie i niewyrośnięte. Wyróżniamy nawozy wapniowe tlenkowe, które są przeznaczone na gleby ciężkie oraz węglanowe, które są przeznaczone na gleby ogrodowe. Te drugie działają wolno, forma mielona, nieco szybciej od kruszonej,  a stosując ten nawóz systematycznie, pomaga przy wzroście rośliny oraz plonów. Efekt nawożenia jest długotrwały. Do popularnych nawozów węglowych należy maczka posodowa, wapno dolomitowe praz kreda posodowa. W większości przypadków skuteczność nawożenia jest równoznaczna z mocą przemielenia nawozu.

Stosowania nawozów wapniowych jest zalecane dla wszystkich ogrodników domowych, którzy posiadają, kwaśną lub wyjałowioną glebę.  Pamiętajmy, że bardzo istotne sa nawozy i składniki pokarmowe dla roślin, bez nich nie uzyskamy pożądanych plonów.