Wody gruntowe napływające do pomieszczeń piwnicznych lub garażu w naszym domu mogą narobić nam sporo problemów. Warto się zabezpieczyć na taką okoliczność instalując odpowiedni system odprowadzający wodę, zapobiegając tym samym zalewaniu. Taką instalację warto zrobić już na etapie budowy, by nie zaprzątać sobie tym głowy podczas użytkowania budynku.

Solidny kanał odwadniający

solidne kanały odwadniająceBardzo dobrym pomysłem na odwodnienie jest montaż kanałów odwadniających, zapewni nam to suchą piwnicę nawet przy największych deszczach i roztopach śniegu. Solidne kanały odwadniające pozwalają nam na komfort użytkowania budynku bez obaw o zalewanie pomieszczeń znajdujących się pod poziomem gruntu nawet na kilkadziesiąt lat. Wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów. Odpornych na warunku atmosferyczne takie jak zmienna temperatura i wilgoć. Kanał składa się z dwóch elementów, korytka zbierającego i odprowadzającego wodę i kratki. Mamy dwa rodzaje materiałów, z których produkowane są kanały odwadniające. Pierwszym z nich jest stal nierdzewna. Ten rodzaj charakteryzuje się dużym czynnikiem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Użyta do produkcji stal zapobiega korodowaniu. Jest to obecnie rodzaj kanałów rzadko wykorzystywany ze względu na swoją cenę, która jest nieco wyższa od ceny ich odpowiedników z tworzyw sztucznych. W drugim rodzaju kanałów do budowy korytka wykorzystywane są materiały sztuczne, kratka w dalszym ciągu wykonana jest ze stali nierdzewnej. Ten rodzaj kanałów jest mniej odporny na uszkodzenia, jednak jego wytrzymałość jest na tyle duża, że pozwala na bezawaryjne działanie przez kilkadziesiąt lat.

Koszt całej instalacji odwadniającej dla domu jednorodzinnego to około dwóch tysięcy złotych. Jest to koszt jednorazowy. Jak rozbijemy sobie tę kwotę na wszystkie lata, przez które instalacja będzie sprawnie działać, to wyjdzie nam kilkanaście złotych rocznie. Za tak niewielki koszt uzyskujemy spokój, ponieważ ciągle zalana piwnica to dość duży problem.