Każdy kierowca, który ma zdiagnozowaną wadę wzroku powinien regularnie przeprowadzać badanie wzorku. Jest to konieczność, gdyż każde pogorszenie wzorku wiążę się z większą nieuwagą na drodze, która w skrajnych wypadkach może prowadzić do kolizji drogowej.

Poradnia okulistyczna radzi

poradnia okulistycznaRegularne badania są konieczne bez względu czy kierowca wybiera soczewki kontaktowe czy tradycyjne rozwiązanie, jakim są okulary. Również kierowcy, którzy do tej pory nie mieli problemów ze wzrokiem powinni regularnie badać wzrok, szczególnie wówczas, gdy zauważą pierwsze niepokojące sygnały. Jednak to nie wszystko o czym kierowcy muszą pamiętać. Jak przekonuje poradnia okulistyczna nawet ci, którzy nie mają problemów ze wzrokiem powinni zaopatrzyć się w profesjonalne okulary przeciwsłoneczne. Okulary dla kierowcy powinny być odpowiednio dobrane. Ich oprawki nie mogą ograniczać obszaru widzenia. W tej sytuacji ważny jest przede wszystkim komfort, który nie zawsze idzie w parze z efektownością oprawek. Szczególnym zagrożeniem są szerokie zauszniki, które ograniczają kąt widzenia. Kierowcy powinni wybrać okulary, które wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne. Taka powłoka konieczna jest przy okularach korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych. Powłoka ta nie powoduje zaburzenia obrazu z powodu promieni światła jak również dzięki niej kontrast widzenia jest zdecydowanie lepszy. Bardzo często błędem popełniamy przez panie, które bardzo dbają o swój wizerunek jest fakt, że dobierają kolor szkieł np. koloru karoserii auta. Okulary powinny być praktyczne, a kierowcy, którzy mają zdiagnozowaną wadę wzroku powinni pamiętać, że ich okulary przeciwsłoneczne powinny być jednocześnie okularami korekcyjnymi.

I tak kierowcy, którzy skarżą się na krótkowzroczność powinny wybierać kolory czerwone i brązy. Kolory te mają filtry, które preferują fale dłuższe. Natomiast ci, którym zdiagnozowano dalekowzroczność powinni wybrać okulary z szkłami szarozielonymi. Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne, a ich noszenie może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.