Kolczyki są przedmiotem codziennej garderoby kobiecej, ale i również męskiej. Coraz częściej można je spotkać w bardzo wielu sytuacjach oraz kreacjach, niemniej jednak jak daleko kolczyki sięgają? Jaka jest ich geneza i przede wszystkim, gdzie mogliśmy je spotkać kilkanaście setek lat temu?   

Skąd się one wzięły? 

kolczyki z perełPrzede wszystkim, pierwsze z nich mogliśmy już znaleźć w czasach wręcz antycznych. Z reguły miały one znaczenie kapłańskie, bądź też rytualne. Używane przez kapłanki, kapłanów, często również były symbolem statusu. Jedne z najstarszych kolczyków były odnajdywane w antycznej Grecji oraz Persji. Były one konstruowane z wielu materiałów – niektóre były drewniane, inne z kamieniami szlachetnymi, a jeszcze inne były to kolczyki z pereł. Warto również też mówić o znaczeniu pereł samych w sobie. Często utożsamiane w starożytności z grecką boginią piękności – Afrodytą. Mit głosił o tym, że zrodziła się ona z piany morskiej, które przerodziła się właśnie w perły. Stąd tez nie powinniśmy się dziwić w przypadku bardzo wielu porównań pereł do czystości, kobiecości oraz piękności. Ostatecznie, kolczyki przechodziły przez bardzo burzliwe czasy oraz wydarzenia. Do jednego z nich możemy zaliczyć czasy całkowitego wyłączenia kolczyków z powszechnego użytku z racji interwencji kościoła, który to uznał, że kolczyki są atrybutem, który nie przystoi chrześcijanom. W tamtym czasie, zdobiły one głównie uszy piratów oraz kryminalistów. 

Historia kolczyków samych w sobie jest bardzo długa i sięga czasów archaicznych. Wykorzystywane w wielu sytuacjach i mające bardzo wiele znaczeń, kolczyki od zawsze były swojego rodzaju atrybutem, który zdobił, albo co najmniej stanowił za wyraz pewnej pozycji społecznej, którą to zajmowała dana osoba.