Zasilanie fotowoltaiczne jest bardzo dobrą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł prądu, ale również jest jednym z najlepszych źródeł energii ekologicznej. Często bywa wykorzystywane jako zasilanie dodatkowe w prywatnych domach, aczkolwiek użytkownicy coraz częściej rozbudowują swoje instalacje tak, by zasilały one posesję w całości.

Najwydajniejsze panele słoneczne

panele fotowoltaiczneDomowe instalacje fotowoltaiczne nie są bardzo skomplikowane, gdyż składają się przede wszystkim z przetwornika, akumulatorów stanowiących magazyn prądu, oraz paneli słonecznych. Do prawidłowego działania instalacji wymagana jest obecność najbardziej wydajnych paneli, gdyż tylko takie urządzenia są w stanie zapewnić optymalną ilość generowanego prądu elektrycznego. Najbardziej rekomendowane są panele słoneczne z ciekłokrystalicznymi matrycami, pochłaniającymi znacznie większe ilości światła słonecznego, i konwertujące je na energię elektryczną znacznie szybciej. Takie panele fotowoltaiczne przede wszystkim służą w dużych instalacjach prądotwórczych, gdyż mają większą powierzchnię niż standardowe urządzenia domowe, aczkolwiek nie ma żadnych przeciwwskazań, by takie panele zamontować w przydomowej elektrowni. Są one doskonale kompatybilne z pylonami, na których montowane są zestawy paneli, a które automatycznie obracają się w stronę słońca, by umożliwić gromadzenie jak największej ilości promieni słonecznych o dowolnej porze dnia.

Ciekłokrystaliczne panele są również pokrywane substancją antystatyczną, zapobiegającą gromadzeniu się kurzu na zewnętrznej części paneli, co jest jednym z głównych powodów spadku wydajności w urządzeniach fotowoltaicznych. Panele te mogą być zamontowane w elektrowni każdej generacji i służyć do zastąpienia dotychczasowo wykorzystywanych paneli o mniejszej wydajności.