W wielu obiektach zachodzi konieczność instalacji dodatkowych urządzeń oraz rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno ochrony zdrowia i życia ludzi przebywających na ich terenie jak i również mienia tam zgromadzonego. Jednym z największych zagrożeń jest włamanie przez osoby nieuprawnione. W takim przypadku może dojść do niepożądanych działań z ich strony.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizator dźwiękowyWłaśnie dlatego obecnie praktycznie każdy budynek firmowy czy użyteczności publicznej, a często i prywatny jest wyposażony w instalację alarmową. Składa się ona z urządzeń, które są w stanie szybko wykryć wszelkie niepożądane działania oraz ostrzec osoby postronne o zagrożeniu. Dobra instalacja alarmowa składa się przeważnie z centralki, czujek czy manipulatora. Uzupełnieniem jest głośny sygnalizator dźwiękowy, którego zadaniem jest generowanie sygnału mającego ostrzec osoby znajdujące się w pobliżu o zagrożeniu. Jego drugim zadaniem jest próba odstraszenia potencjalnego włamywacza. Urządzenie takie powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów, które uniemożliwią jego unieszkodliwienie. Sygnalizatory często montowane są również na zewnątrz budynków. W takim przypadku ich obudowa musi być odporna na warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy promieniowanie słoneczne. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są różne ich odmiany.

Najczęściej stosowane są jeszcze urządzenia konwencjonalne, które są tradycyjnie zasilane przewodowo. Niemniej jednak pojawia się coraz więcej sygnalizatorów, które działają bezprzewodowo. Umożliwia to ich montaż praktycznie w dowolnym miejscu. Jest to niezwykle elastyczne podejście. Są one zasilane z wbudowanych baterii czy akumulatorów. Takie podejście sprawia, że zalecana jest kontrola stanu naładowania tych przenośnych źródeł energii co określony czas.