Karmienie zwierząt jest jednym z podstawowych elementów hodowli. Ilość pokarmu należy dostosować do wieku, wagi, a także potrzeb zwierząt. Dostarczenie pokarmu jest jednym z najistotniejszych czynników odpowiadających za osiągnięcie sukcesu podczas hodowli trzody chlewnej.

Warto postawić na paszociągi!

obora

Odpowiednie żywienie rzutuje na odpowiedni przyrost masy, zdrowotność, a także jakość uzyskiwanego żywca. Jednak przygotowanie paszy dla zwierząt, a także jej podanie wymaga wiele czasu, a także wysiłku fizycznego. Dlatego właśnie producenci maszyn i urządzeń rolniczych, postarali się by nieco ulżyć gospodarzom, tworząc całkowicie zautomatyzowaną linię do podawania paszy. W jej skład wchodzą silosy paszowe, w których przechowywana jest sypka pasza, a także opróżniający je nowoczesny paszociąg spiralny, który jednocześnie zdaje pokarm do koryt. Dzięki rozbudowanemu systemowi sterującemu, możliwe jest ustalenie ilości paszy jaką chcemy podać. Niestety tak wysoce zautomatyzowana linia karmiąca, wymaga sporych nakładów finansowych w związku z czym małe gospodarstwa, inwestują w tańsze wyposażenie budynków inwentarskich, które stanowią na przykład służące do transportu paszy z silosów do tuczarni wozy paszowe. Następnie z nich gospodarz zapodaje pokarm do koryt, bądź automatów paszowych, które dozują odpowiednią ilość pożywienia. Prawidłowy wzrost trzody chlewnej nie jest możliwy bez odpowiedniej higieny bytowania, dlatego nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu pomieszczeń inwentarskich. Czynność tę z pewnością ułatwią nam ruszta betonowe, które dzięki otworom umożliwiają odpływanie wody i odchodów do kanalizacji, która opróżniana zostaje za pomocą systemu do odprowadzania gnojownika.

Zaopatrując naszą chlewnię w drzwi inwentarskie z szybą, wszystkie zachodzące automatycznie czynności możemy monitorować bez konieczności wchodzenia do pomieszczenia, w związku z czym warto wziąć pod uwagę i takie rozwiązanie.