Czy kiedykolwiek mieliście okazję podziwiać arcydzieła sztuki sakralnej? Być może zwiedzaliście kiedyś zabytkowe kościoły, kaplice lub oglądaliście w albumach reprodukcje najsłynniejszych obrazów o tematyce religijnej. Powstawały one od samego początku istnienia chrześcijaństwa, by dzięki nim można było czcić Boga.

Tworzenie wyjątkowych religijnych obrazów

tworzenie ikonJeśli kiedykolwiek byliście we wnętrzu zabytkowego kościoła, z pewnością zwróciliście uwagę na charakterystyczne elementy architektoniczne oraz obrazy wiszące na ścianach. W kościołach prawosławnych, czyli cerkwiach napotkamy artystyczne ikony, czyli święte obrazy. Czasami można je spotkać również w katolickich świątyniach. Tworzenie ikon, czyli proces ich pisania, jest długi i wymagający dużych umiejętności artystycznych. Zazwyczaj zajmują się tym artyści świeccy i duchowni, mający duże doświadczenie w malarstwie. Jeśli zachwyca nas piękno ikon i ich religijny przekaz, możemy zamówić taki obraz dla siebie lub bliskiej osoby. Wystarczy skontaktować się z artystą zajmującym się pisaniem ikon, który zaproponuje nam określony wzór i przybliżony termin realizacji. Zazwyczaj musimy nieco poczekać na ikonę pisaną ręcznie, jednak efekty będą spektakularne i z pewnością nas zachwycą. Ikona o temacie religijnym to dobry pomysł na prezent dla znajomego księdza, osoby konsekrowanej, a także dla każdego, dla kogo wiara jest ważnym elementem codzienności.

Ikony to znane ze sztuki prawosławnej obrazy przedstawiające najczęściej Chrystusa, Matkę Bożą lub Świętą Rodzinę. Można je spotkać w cerkwiach, galeriach sztuki lub zamówić na własny użytek. Pisanie ikony to czasochłonne zajęcie, którego efekty są jednak tego warte. Możemy zgłosić się do artysty, który pisze ikony, i zamówić u niego piękny obraz.