Kominek to nakryte palenisko zbudowane z wnęki umieszczonej w ścianie, niewiele wyżej niż poziom podłogi. Nieodłącznym elementem kominka są obudowy kominkowe. To ona decyduje o wyglądzie.

Piece wolnostojące są popularne

piece wolnostojąceNajstarsze kominki były znacznie większe, budowane na planie półkola z okapem podobnej wielkości. Umieszczano je najczęściej przy ścianach szczytowych, co ułatwiało prawidłowe wyprowadzenie komina. Budowane były z ciosów kamiennych, powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą. Komiki dzielimy ze względu na: umieszczone w pomieszczeniu osłonę paleniskami, paliwo zasilające, sposób podawania paliwa stałego sposób rozprowadzenia ciepła. I tak mamy kominki zabudowane całkowicie lub częściowo w ścianie i piece wolnostojące (austroflamm) czyli tak zwane kozy. Są to najczęściej spotykane kominki, bo są najłatwiejsze do wybudowania. Do drugiego rodzaju kominka nalezą kominki z wkładem kominowe tak zwane zabudowane i kominki z otwartym paleniskiem. Te drugie przy budowie wymagają pomocy zduna. Ze względu na paliwo zasilające mamy cztery rodzaje;: zasilane na drewno to taki w którym sami musimy palić, zasilane na gaz (odpalane przy pomocy pokrętła), i kominki na naftę, które mogą znajdować się w mieszkaniu w kamienicy, a także kominki elektryczne podłączane do prądu. Są też kominki z palnikiem retortowym sterowanym automatycznie oraz kominki na drewno z dokładem ręcznym. Kominki dzielą się ze względu na sposób rozprowadzenia ciepła czyli kominki oddające ciepło tylko do pomieszczenia, w którym stoją oraz kominki z wymiennikiem ciepła. Kominki murowane, czyli „”klasyczne”” są kominkami na paliwo stałe. Zazwyczaj są one murowane ze specjalnej cegły zwanej szamotówką. Ich zaletą jest piękny wygląd, jednak znaczącą wadą, która dyskwalifikuje ich użycie we współczesnym budownictwie energooszczędnym jest otwarte palenisko, które wyrzuca ciepło z pomieszczeń poprzez otwarty komin.
Stąd rosnąca popularność wkładów kominkowych, w których można zamknąć ciąg kominowy odcinając dopływ powietrza z pomieszczenia w którym się znajduje.

Dzięki temu ograniczamy straty ciepła związane z wywiewaniem przez komin, dopływ powietrza do paleniska realizowany jest poprzez specjalnie wykonany kanał nawiewny wprowadzany z zewnątrz wprost pod palenisko. Potrzebne nam będą również akcesoria kominkowe do eksploatacji kominka.