Obecnie niemalże każda branża musi korzystać z kas fiskalnych, które służą do rozliczania sprzedaży detalicznej. Choć generują one dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorcy, to jednak ułatwiają mu prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Co umożliwiają kasy fiskalne?

kasa fiskalna novitusKiedyś sprzedaż można było prowadzić w zeszycie i ręcznie notować wydane pozycje, ale obecnie musi to być kasa lub program umożliwiający prowadzenie sprzedaży. Większość firm handlowych i usługowych prowadzących sprzedaż detaliczną, musi posiadać kasę fiskalną, gdyż poniekąd jest ona potwierdzeniem, że przedsiębiorca legalnie prowadzi działalność i odprowadza podatki do Urzędu skarbowego. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje zwrot do wysokości siedmiuset złotych dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy dokonują zakupu kasy. To znacznie udogodnienie, bo najtańsze modele kas kupimy już za niecałe tysiąc złotych. Jednym z lepszych modeli jest kasa fiskalna Novitus, która jest dostępna w wersji stacjonarnej i mobilnej. Przenośne kasy idealnie się sprawdzają w restauracjach, gdzie kelnerzy obsługują klientów przy stolikach. Kasa równie dobrze może obsługiwać terminal, przez co w jednym urządzeniu możemy sporządzić paragon i przyjąć zapłatę w formie bezgotówkowej. Kasy Novitus są wyposażone w nowoczesne klawiatury z przyciskami albo bezdotykowych oraz umożliwiają bardzo łatwą i szybką konfigurację urządzenia do własnych potrzeb. Bazę towarową można wgrać do urządzenia z programu magazynowego, co znacznie przyśpiesz moment uruchomienia kasy.

Przed rozpoczęciem sprzedaży, każda kasa musi przejść fiskalizację, którą przeprowadza serwis lub firma sprzedająca sprzęt. Przeciętna żywotność kasy fiskalnej to nawet kilkanaście lat, w czasie których trzeba wykonywać jej przeglądy techniczne.