Szczelne zbiorniki na ciecz muszą spełniać szereg wymagań, aby ktokolwiek mógł dopuścić je do użytkowania. Wymagania dotyczą zarówno grubości ścianek zbiornika, konieczności posiadania jego płaszcza, a także osprzętu, który taki zbiornik musi posiadać, w tym czujnik przelewu, a także poziomu cieczy w zbiorniku.

Najlepsze elektroniczne wskaźniki pokazujące poziom cieczy

najlepszy wskaźnik poziomu cieczyZ zamkniętym zbiornikiem jest tren problem, że nie widać ile cieczy znajduje się w środku. Oczywiście zawsze można włożyć przez specjalny otwór skalibrowaną miarę pomiarową i odczytać wartość ze skali, jednak jest to czasochłonne, a w przypadku dużych zbiorników także niebezpieczne. Trzeba w końcu wejść na zbiornik i tam wykonywać pomiary, a można przy tym spaść i skręcić sobie nogę. Żeby uniknąć takiego problemu stosuje się specjalne czujniki wskazujące zapełnienie zbiornika zewnętrznym obserwatorom. W automatyce przemysłowej najlepszy wskaźnik poziomu cieczy to taki elektroniczny, który potrafi w zrozumiały dla systemu sposób, przekazywać dane o tym poziomie. Najczęściej stosuje się tutaj czujniki ciśnieniowe, składające się z membrany, na którą naciska ciśnienie cieczy, a także z przetwornika, który przetwarza tą informację na sygnał, zrozumiały dla komputerów czyli sygnał prądowy. Zazwyczaj gdy w zbiorniki jest więcej cieczy to ciśnienie wywierane na membranę jest większe, a co za tym idzie, prąd płynący przez czujnik także ma większą wartość.

Czujnik ciśnieniowy nie wiele by zdziałał bez odpowiedniej kalibracji. Skąd w końcu czujnik ma wiedzieć jakie ciśnienie wywiera na niego pełny zbiornik? Rozwiązaniem jest tutaj ustawienie wartości granicznych odbieranego sygnału dla pustego i pełnego zbiornika. Gdy już te wartości będą znane, to czujnik sam przeliczy sobie wartości pośrednie.