Jestem pracownikiem autoryzowanego serwisu obsługi motoryzacyjnej. W naszym serwisie kontrolujemy stan techniczny samochodów, aby na drogach było bezpieczniej, a także aby każdy kierowca jeździł świadomie. W samochodach sprawdza się wiele parametrów. Często zaniedbywanym, a niesamowicie ważnym parametrem jest masa pojazdu.

Konieczność stosowania wagi samochodowej

waga samochodowaW trakcie przeglądu technicznego sprawdza się wiele elementów pojazdu, działanie całych mechanizmów, a także choćby kąt padania światła z reflektorów. W dokumentach pojazdu znajdują się takie parametry jak wysokość, szerokość, czy masa pojazdu. Bardzo ważne jest, aby masa samochodu była rzetelnie i dokładnie zmierzona, a służy do tego specjalistyczna waga samochodowa. Pomiar masy pojazdu jest ważny, ponieważ masa wpływa na siłę bezwładności, np. w trakcie poślizgu, a także przy zwykłym skręcaniu na skrzyżowaniu. Im większa masa, tym większa bezwładność, doskonale tłumaczy to fizyka. Masa samochodu jest także istotna w przypadku dopuszczenia pojazdu do użytku dla osób z kategorią np. B1, ponieważ osoba taka może prowadzić samochody osobowe, jednak istnieją ograniczenia w masie całkowitej pojazdu, właśnie dlatego że masa pojazdu ma wpływ na prowadzenie. Wagi samochodowe służą także do pomiaru masy samochodu przed złomowaniem, aby szczegółowo obliczyć koszt zezłomowania pojazdu. Jako pracownik ASO szczerze polecam sprawdzone wagi samochodowe, które są wysokiej jakości, dzięki czemu pomiar jest rzetelny i dokładny.

W naszej stacji odbywają się przeglądy techniczne, mierzymy także masę samochodów, której pomiar jest ważny w przypadku obliczania sterowności, ale także dopuszczenia pojazdu do użytku przez osoby młodsze. Wagi samochodowe mają bardzo duże znaczenie w motoryzacji.