Wyjechałem do Niemiec kilka lat temu. Przez cały ten czas pracowałem na różnych budowach. Do tej pory zawsze dostawałem po prostu umowę o pracę. Szybko jednak przekonałem się, że wielu z moich współpracowników zakłada własne firmy, co jest dla nich o wiele bardziej opłacalne. Dzięki temu za tę samą pracę otrzymują o wiele większe pieniądze, i to po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności.

Sprawnie założyłem gewerbe w Niemczech

gewerbe jak założyćDowiedziałem się także, że wiele osób poleca w takiej sytuacji założyć gewerbe Jak założyć taką formę działalności dowiedziałem się od jednego ze znajomych. Podpowiedział mi on, że jest to naprawdę bardzo proste i nie wymaga zbytnich formalności. Wystarczy skompletować szereg dokumentów, takich jak zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie poświadczające, że na co dzień mieszka się w Niemczech i ma tutaj meldunek, bądź też posiada się prawo do lokalu gdzie działalność ma być wykonywana, (ale to ostatnie akurat nie dotyczyło mojej branży) oraz specjalny formularz zarejestrowania firmy, który można wypełnić już na miejscu wraz z urzędnikiem. W tym celu należy udać się do urzędu do spraw gospodarczych. Warto mieć przy sobie również zaświadczenie z Urzędu Skarbowego poświadczające, że nie zalega się z płatnością podatków. To bardzo ważne. Oczywiście w urzędzie trzeba mieć przy sobie również dowód tożsamości.

Zdecydowałem się założyć gewerbe budowlaną, co już wkrótce okazało się bardzo dobrą decyzją. Wszystkie formalności udało mi się bowiem załatwić w ciągu kilkunastu dni. Po zarejestrowaniu działalności mogłem już zacząć pracować „na własny rachunek”. Najważniejsze było dla mnie to, że teraz mogę sam zarządzać swoim czasem i konstruować korzystne umowy dla klientów.