Niektóre pomieszczenia wymagają pełnego i jasnego światła podczas użytkowania i jest to wtedy zastosowanie czysto praktyczne. W niektórych jednak pomieszczeniach lub porach dnia światło musi również spełniać funkcję dekoracyjną.

Ściemnianie oświetlenia ledowego

ściemniacz ledOświetlenie ledowe działa na zasadzie bardziej skomplikowanej niż oświetlenie tradycyjne, dlatego przy wyborze odpowiednich urządzeń potrzebna jest nam wiedza i rada fachowca. Przykładem może tu być ściemniacz led, który znacznie ułatwia regulację światła, stopniuje jego jasność i robi to w sposób bardzo dokładny. Oczywiście tradycyjne ściemniacze nie sprawdzą się w przypadku oświetlenia ledowego i dlatego musi on być dobrany odpowiednio do niego, bo w przeciwnym wypadku nie zadziała. Kiedy, dzięki pomocy specjalisty, dobierzemy odpowiedni rodzaj, możemy zabrać się za jego montowanie. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ściemniacz może być zamontowany na przykład na powierzchni danego mebla albo na ścianie. Najczęściej przybiera on postać jednego lub więcej przycisków, choć najbardziej intuicyjna jest regulacja za pomocą jednego przycisku. Na przykład jedno krótkie przyciśnięcie wyłącza albo włącza światło, a za pomocą przytrzymania przycisku regulujemy stopień jasności. Nowoczesny sprzęt umożliwia także zaprogramowanie innych sposobów na regulację. Ściemniacz powoduje, że w płynny sposób można regulować jasność w jednym konkretnym punkcie albo w całym budynku. Takie sterowanie jest równie możliwe za pomocą systemów cyfrowych, które zyskują wielu zwolenników.

Odpowiednia regulacja jasnością jest możliwa tylko dzięki odpowiednim sterownikom oraz ściemniaczom dobranym do danej instalacji. Tylko dzięki nim nasze oświetlenie ledowe można sterować odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb.