Rębaki do drewna są chyba jedynymi urządzeniami przetwarzającymi materiał drzewny w miejscu jego pozyskania. Urządzenia te rozdrabniają na zrębki wszystkie elementy drzew pozostałe po wycince, które nie mają szans na zastosowanie w przemyśle tartacznym. Zrębki drewniane to obecnie cenny materiał do produkcji ekologicznego opału.

Kryteria podziału współczesnych rębaków

rębak do drzewaRębaki choć znane od wielu lat cieszą się w Polsce dużą popularnością od niedawna. Chciałoby się wierzyć, że decyduje o tym również rosnąca świadomość ekologiczna i chęć oszczędzania pozyskanego drewna. Głównym powodem jest jednak aspekt ekonomiczny, gdyż zrębki znajdują nabywców wśród producentów brykietu i pelletu opałowego oraz w branży ogrodniczej. Są również chętnie nabywane przez samowystarczalne gospodarstwa rolne. Popularny rębak do drzewa jest produkowany w trzech wersjach napędu przy wykorzystaniu silników elektrycznych, spalinowych oraz napędzanych przez ciągniki za pomocą wału odbioru mocy. Wszystkie z nich produkuje się w bardzo różnych wielkościach i odmiennych parametrach roboczych. Oferta jest więc mocno zdywersyfikowana dopasowana do wymagań wszystkich grup odbiorców. Rębaki w najmniejszych formach są również oferowane użytkownikom domowy posiadającym ogrody. Nowoczesne, profesjonalne rębaki do drewna to konstrukcje bardzo przemyślane pod kątem jakości i bezpieczeństwa pracy. Producenci zastosowali w nich szereg mechanizmów, usprawnień i elementów cyfrowych. Na rynku spotkamy dwa rodzaje rębaków różniące się budową mechanizmu tnącego. Część z nich pracuje z tarczowym układem tnącym, a część z bębnowych i naprawdę trudno stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze.

Klienci dużą wagę przywiązują do mobilności rębaków umożliwiającą pracę bezpośrednio w terenie. Producenci biorąc pod uwagę te oczekiwania dostarczają na rynek homologowane do ruchu kołowego urządzenia montowane na różnorodnych platformach jezdnych. Rębakiem typowo mobilnym jest rozdrabniacz ciągnikowy, ściśle zintegrowany ze swoim nośnikiem.