Kwestia oświetlenia infrastruktury poszczególnych miast jest bardzo ważnym i rozwojowym tematem. Jak wynika z niezależnych badań prawidłowe oświetlenie kluczowych elementów infrastruktury miast wpływa znacząco na ogólną poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Dotyczy się to zarówno ruchu ulicznego jak i również bezpieczeństwa pieszych.

Nowoczesne źródła światła na ulicach Białegostoku

oświetlenie białystokJednym z miast, które inwestują spore środki w modernizację oraz rozbudowę oświetlenia ulicznego jest Białystok. To właśnie w tym mieście trwają obecnie prace mające na celu wymianę starych typów źródeł światła takich jak chociażby lampy sodowe czy wyładowcze na nowoczesne rozwiązania bazujące na diodach elektroluminescencyjnych. W ten sposób oświetlenie białystok stanie się zarówno bardziej ekonomiczne, ekologiczne jak i również skuteczne. Udowodniono bowiem, że odpowiednie źródła światła oparte na technologii LED są w stanie zapewnić lepsze parametry światła niż tradycyjnie stosowane lampy wyładowcze. Dotyczy to przede wszystkim wskaźnika oddawania barw, który jest na dużo wyższym poziomie niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Oprócz tego LEDy charakteryzują się wyższą trwałością godzinową oraz większymi możliwościami ich sterowania. Wszystko to sprawia, że miasto Białystok skupia się na inwestycjach właśnie w technologie wykorzystujące diody LED. Często można również spotkać oprawy oświetleniowe w miejscach takich jak chociażby parki, które nie są podłączone do sieci przesyłowej miasta.

W takim przypadku latarnia wraz ze źródłem światła jest zasilana ze źródeł alternatywnych takich jak chociażby panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Jest to możliwe dzięki znacznie mniejszemu poborowi mocy niż w przypadku lamp wyładowczych. Jak widać Białystok inwestuje w rozwiązania nowoczesne z zakresu oświetlenia co z całą pewnością przyczynia się do tego miasta.