System monitoringu elektronicznego, powszechnie nazywany telewizją przemysłową, jest obecnie jednym z podstawowych zabezpieczeń, stosowanych na obiektach objętych ochroną. Zazwyczaj jest to pierwsze ze stosowanych zabezpieczeń, będące często uzupełnianym ochroną fizyczną.

Charakterystyka telewizji przemysłowej

telewizja przemysłowaTermin telewizja przemysłowa powstał wiele lat temu, gdy zabezpieczenia tego typu nie były popularne, i stosowano je zwykle w obiektach przemysłowych objętych obowiązkową ochroną, takich jak elektrownie. Obecnie owa nazwa jest używana potocznie wobec wszystkich rodzajów monitoringu elektronicznego, niezależnie od zabezpieczonego miejsca. Każdy z systemów telewizji przemysłowej ma takie samo zadanie, mianowicie przesyłać obraz z kamer w czasie rzeczywistym do przygotowanego w tym celu monitora. Większość ze stosowanych obecnie systemów posiada funkcję nagrywania materiału z kamer, przy czym czas archiwizacji zależny jest od pojemności przeznaczonego do tego celu dysku. Jakość odbieranego obrazu w dużej części zależna jest od zastosowanego systemu. Starszego typu analogowe urządzenia dawały zwykle słabej jakości obraz, szczególnie podczas dużego natężenia ruchu na obrazie, nowsze technologie pozwalają na odbiór nagrania w bardzo wysokich rozdzielczościach, bez żadnych zakłóceń. Oprócz stacjonarnych systemów telewizji przemysłowej, stosuje się monitoring opierający się na połączeniu internetowym, gdzie obraz z kamer przesyłany jest przez łącze internetowe do stacji monitorowania.

Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duży zasięg, nierzadko mierzony w setkach kilometrów, choć niewątpliwą wadą bywają opóźnienia w czasie odbioru, czasem nawet i kilkanaście minut między czasem rzeczywistym, a nagrywanym obrazem, oraz możliwe zakłócenia połączenia internetowego, w zależności od jakości wybranego łącza.