Każdy, kto kiedykolwiek miał problem z gniazdkami – zwłaszcza dlatego, że było ich zbyt mało albo zostały rozmieszczone w złych miejscach – z pewnością obiecywał sobie, że naprawi ten problem przy okazji remontu. Albo że w swoim własnym mieszkaniu lepiej rozplanuje położenie kontaktów. Jak właściwie powinno ono wyglądać?

Gniazdka w różnych pomieszczeniach

gniazdka sklepW pokojach gniazdko powinno być umieszczone na wysokości od 15 do 50 cm nad podłogą, abyśmy mieli do niego swobodny dostęp. Dobrze jest mieć po jednym w każdym narożniku pokoju i dodatkowo koło drzwi. W przypadku bardzo długich pomieszczeń, można umieścić kontakty w odległości około dwóch-trzech metrów od siebie. Dzięki temu nawet jeśli przestawimy meble i zmienimy wystrój, gniazdek nam nie zabraknie. W kuchni i łazience gniazdka powinny być umieszczone wyżej. Odpowiednia wysokość to 10-15 cm nad blatem roboczym. Ze względu na dużą kumulację używanych równocześnie urządzeń, w kuchni można umieścić dwa gniazdka obok siebie. Powinny się też znajdować na początku i końcu ciągu blatów. Do łazienki czy ogólnie w pobliże kranów warto jest wybrać gniazdka hermetyczne, do których nie dostanie się woda. Takie gniazdka są o wiele bezpieczniejsze. Obecnie wybór produktów jest szeroki i odpowiednie gniazdka sklep, do którego się udamy, na pewno będzie miał w swojej ofercie. Najlepszym wyborem będą gniazdka podwójne, bardziej praktyczne od pojedynczych, dające nam zapas miejsca do podłączenia nowych urządzeń.

Jeśli chodzi o kwestię wyglądu gniazdek, to również jest w czym wybierać. W sklepach dostępne są modele bardzo proste, zwykle w kolorze białym, ale też i bardziej ozdobne, różnokolorowe lub chociaż z kolorową ramką. Pozwala to nam na dobranie nawet takiego drobiazgu jak wygląd gniazdka do całej reszty aranżacji wnętrza.