Załóżmy, że za 10 lat większość samochodów jeżdżących po mieście mają być samochodami elektrycznymi. Zakaz ten będzie obejmował samochody o napędzie paliw tradycyjnych i co wtedy? Jaki wybrać źródło paliwa?

Zastosowanie elektrycznych silników napędowych

wytrzymałe silniki elektryczneZadaniem samochodu jest przemieszczenie ludzi lub towaru z jednego miejsca na drugie. By móc to zrobić potrzebna jest mu silnik zasilany różnymi paliwa, który wytwarza energię niezbędną do poruszania się pojazdu. Według danych wielu agencji badawczych, po drogach Europy jeździ tylko 5% samochodów jest zasilana paliwami alternatywnymi, z czego w Polsce już 13,5%. Największymi nabywcami samochodów o napędzie elektrycznym są firmy i instytucje publiczne, które oprócz korzyści ekologicznych, dostrzegają znaczną szansę na optymalizację kosztów użytkowania floty. Kategorie pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami paliwa w tym elektryczne jest wiele, m.in.: samochody miejskie, samochody kompaktowe, samochody średniej klasy, samochody luksusowe i samochody dostawcze. Posiadają one coraz bardziej wytrzymałe silniki elektryczne, pozwalające na pokonywanie coraz dłuższych dystansów – nawet 450 km. By móc samochód elektryczny się poruszać potrzebne są tzw. punkty ładowania. W Polsce w dużych miastach i wzdłuż dróg krajowych powstaje coraz więcej punktów do ładowania. Koszt użytkowania pojazdu z napędem elektrycznym jest o wiele tańszy w porównaniu nawet do najtańszego źródła paliwa tradycyjnego – zwany LPG. Przeciętny koszt przejechanie 100 km samochodem elektrycznym wynosi ok. 5 zł, a więc jest on ponad 6-krotnie mniejszy od alternatywnych źródeł energii.

Samochody o napędzie elektrycznym stanowią nowy kierunek rozwoju dla branży motoryzacyjnej. Zastosowanie alternatywnych źródeł energii w tym elektrycznej do napędzania pojazdu pozwoli na ograniczenie wydobycia surowców naturalnych i poprawy jakości klimatu.