Istnieje wiele urządzeń, które muszą być dopasowane na przykład do skali, w jakiej mają być wykorzystywane, bo tylko i wyłącznie wtedy ich zakup można rzeczywiście uznać za opłacalny. Widać to nawet ponowoczesnych śrutownikach do zboża. Konstrukcja każdego z dostępnych egzemplarzy została doskonale przygotowana. Warto się temu przyjrzeć.

Sposób napędzania śrutowników do zboża

śrutownik do zbożaWiększość śrutowników o dużej pojemności i wydajności będzie napędzana przy użyciu dobrze dopasowanych silników elektrycznych

, bo tylko i wyłącznie pod warunkiem właściwego funkcjonowania silnika to wszystko może prawidłowo spełniać swoje zadanie polegające na równomiernym rozdrabnianie zboża. Korzystając ze śrutowników, rolnicy są w stanie przy stosunkowo niewielkich kosztach przygotować dużą ilość paszy dla swoich zwierząt. Nie trzeba być ekspertem od ich żywienia, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że śrutowane zboże będzie lepiej przyswajalne niż takie, które nie zostało w żaden sposób przetworzone. Śrutownik do zboża może być także czymś napędzanym typowo ręcznie. Będzie to oczywiście egzemplarz dużo mniejszy stworzony przede wszystkim z myślą o pasjonatach hodowli zwierząt takich jak kury czy gołębie. W śrutownikach bez względu na model można zwykle ustawić to, jaka ma być wielkość wydostających się z nich kawałków ziarna. Nigdy nie zachodzi żadna reakcja chemiczna między elementami śrutownika, a przetwarzanym tam ziarnem.

Dzięki śrutownikowi zboża ta praca nie musi wymagać nawet dużego wysiłku, bo wystarczy ustawić go nad magazynem zboża i można je do tej maszyny wsypywać przy pomocy grawitacji. Gotowy produkt może trafić do worków lub innych pojemników tego typu. Elementy, z których powstaje ta maszyna, są oczywiście odporne na ścieranie i wiele innych zjawisk.