Woda dostarczana nam z sieci wodociągowej nie zawsze idealnie nadaje się do domowych zastosowań. Wprawdzie jest najczęściej zdatna do picia, jednak również zawiera wiele minerałów, które mocno zatwardzają wodę, co wpływa niekorzystnie na wszelkie urządzenia takie jak pralki czy też zmywarki.

Wiele urządzeń korzysta ze soli tabletkowanej do uzdatniania wody

sól tabletkowana do uzdatniania wodyJedynym sposobem na twardą wodę w domu jest wykorzystanie w układzie urządzenia, zwanego uzdatniaczem, które przygotuje wodę w dowolny sposób jaki chcemy. Najczęściej pragniemy, aby wodę odmineralizować, aby nie była tak twarda i bardziej nadawała się na przykład do mycia samochodu, czy też do prania. Takie urządzenie korzysta ze specjalnego złoża, które zmiękcza przepływającą przez nie wodę. Złoże jest cyklicznie odnawiane za pomocą soli w granulkach, zanurzonej do specjalnego pojemnika. Najczęściej taka sól tabletkowana do uzdatniania wody jest sprzedawana w formie workowanej w woreczkach 25 kilogramowych, dzięki czemu można w łatwy sposób wsypać ją do pojemnika. W takim pojemniku mieści się od trzech do pięciu takich woreczków. Uzdatniacze wymagają ponadto zasilania i podłączenia do źródła wody. Generalnie montuje się je na rurze zasilającej wody, aby woda, która przez nią przepływa przepływała właśnie przez stację uzdatniania. Nowoczesne urządzenia posiadają dodatkowo szereg regulacji, takich jak twardość wody, dzięki czemu sami możemy zdecydować jaką wodę chcemy mieć.

Jako, że często zdarza się, że nie myślimy o stacji uzdatniania na etapie budowy domu, to później możemy mieć problem z jej założeniem. Chodzi przede wszystkim o to, że zajmuje ona pewną ilość miejsca w instalacji, a jeśli takiego miejsca nie ma to będziemy mieli problem. Trzeba o takiej ewentualności myśleć już na etapie montażu.