Produkcja stali to znacząca dziedzina gospodarki w Polsce. W zeszłym roku w naszym kraju wyprodukowano aż 10,33 milionów ton stali. Aktualnie jesteśmy jednym z największych producentów stali w całej Europie. W czołówce światowej produkcji znajdują się kraje azjatyckie z Wietnamem na czele. Branża bardzo dynamicznie rozwija się również w krajach arabskich.

Stal stopowa żarodoporna

26H2MFStal to po prostu stop żelaza z węglem. Zawartość węgla nie powinna przekraczać ok 2%. W zależności od ilości zwartego węgla w stopie wyróżnia się różne twardości stali (im więcej węgla, tym bardziej twarda). Otrzymywana jest z surówki w procesie zwanym świeżaniem (konwertorowaniem). Stal wytwarzana jest w hutach poprzez termiczną plastyczną staliwa. Wytwarzane stale mogą różnić się między sobą składem chemicznym. Na przykład stal 26H2MF jest stalą, która zawiera najwięcej manganu i krzemu. Inne pierwiastki ją budujące to węgiel, miedź, wanad, molibden, nikiel, chrom, siarka i fosfor. 26H2MF nadaje sie idealnie do pracy w podwyższonej temperaturze. Jest to gatunek przeznaczony do wyrobu wałów wirnikowych turbin, jako części kotłów i turbin parowych, rurki, śruby, pręty itp. Ten konkretny rodzaj stali jest odporny na pełzanie, ale nie można jej spawać. Ewentualnie zgrzewać elektrycznie bądź tarciowo lub oporowo. Produkowana jest w postaci odkuwek i prętów. Półfabrykanty wytwarzane są poprzez kucie pod młotem, lub pod prasą nagrzanej stali w określonej temperaturze.

Różne gatunki stali są opisywane takimi miarami jak wytrzymałość na rozciąganie, granicę plastyczności, wydłużenie, pracę łamania i moduł sprężystości. Ważna jest również ciągliwość, twardość, udarność i odporność na działanie środowiska. Wyroby stalowe mają przeróżne zastosowanie. Są potrzebne do budowy m. in. okrętów, rakiet, karoserii samochodów, czy konserw.

Więcej przeczytasz na: steeltrans.com.pl